Bielsko-Biała: Dzień otwarty dla osób starszych i niepełnosprawnych

Termin i miejsce wydarzenia:

20.04.2022 (środa), godz. 09:00
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Juliusza Słowackiego 27
43-300 Bielsko-Biała
Wstęp wolny


 

Dzień otwarty dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami po raz kolejny organizuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia od godziny 9.00 do 15.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Organizatorzy zaplanowali prelekcje, badania i możliwość skorzystania ze stoisk wielu instytucji działających na rzecz seniorów i niepełnosprawnych.
Tego dnia w BCK-u staną stoiska informacyjne Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorzy przewidzieli również prelekcje i debaty. Od godziny 10.00 do 11.00 będzie można posłuchać Anny Prokopiuk z Firmy Audiofon w temacie Po co słyszeć lepiej? Porozmawiajmy o słuchu, czyli co ma wspólnego słyszenie, szumy uszne i demencja. Od 11.00 do 12.00 kierownik Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Jacek Baczak omówi orzecznictwo o niepełnosprawności, jego podstawy prawne i praktykę. Wiosenne porządki na talerzu – co jeść, by mieć energię? to już temat dla dietetyczki Justyny Ciślicy, która swój wykład zacznie o godzinie 12.00. Między 13.00 a 14:00 instruktor rekreacji ruchowej Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Karolina Zielińska będzie zachęcała do ruchu, który daje zdrowie. Ostatnia z prelekcji tego dnia będzie dotyczyła jesieni życia i niepełnosprawności – zmiany paradygmatu w perspektywie socjologicznej. Wygłosi ją socjolog Paweł Pajor. Początek o godzinie 14.00.
W czasie dnia otwartego osoby starsze i z niepełnosprawnością będą mogły wziąć udział w przesiewowych badaniach zaćmy i słuchu. W obu przypadkach konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Na badania w kierunku zaćmy pod numerem telefonu 42 307 02 22, a na badania słuchu 693 282 522.
Będzie można też poddać się wstępnej kwalifikacji oceny ryzyka złamań (FRAX) w ramach programu profilaktyki złamań osteoporotycznych, którą będzie realizowało Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
Dla osób niesłyszących, podczas dnia otwartego, zapewniony będzie tłumacz języka migowego.