Przeglądarka 47/17.06.2020

Niewidoma samotna matka z Białegostoku walczy o życie chorego synka

Niewidoma białostoczanka samotnie wychowuje chore dziecko. By chłopiec mógł zacząć normalnie funkcjonować, potrzebna jest bardzo droga terapia. W związku z tym, że matki nie stać na nią, została zorganizowana zbiórka.
Każda matka cieszy się z narodzin dziecka mając nadzieję, że będzie prawidłowo się rozwijało. Planuje przyszłość od najmłodszych lat, wspiera, edukuje. Niestety macierzyństwo nie zawsze wygląda tak kolorowo. Pierwszym utrudnieniem jest samotne wychowywanie dziecka. Często na taki przebieg sprawy nie ma się wpływu, po prostu trzeba wybrać drogę, która nie będzie przytłaczać psychicznie i nie będzie odbierała motywacji do życia.
Czytaj całość na bialystokonline.pl

Mocny spot niepełnosprawnych artystów. Przypominają, jakim szczęściem jest samodzielność

Aktorzy Teatru 21 w kampanii Lockdown Syndrome odgrywając wybrane cytaty z mediów społecznościowych, zwracają uwagę na to, jak wielkim szczęściem jest nasza samodzielność i nieograniczone możliwości wyboru.
Teatr 21 to inicjatywa, w ramach której osoby z autyzmem i zespołem Downa mogą jednocześnie zarabiać i rozwijać swoją pasję do aktorstwa. W najnowszym spektaklu jego członkowie przypominają, że nie dla wszystkich wyjście z domu będzie oznaczało korzystanie z popularnych rozrywek.
Czytaj całość na gazeta.pl

Powstaje wspaniały wynalazek dla niewidomych. Ułatwi życie milionom niepełnosprawnych

Pismo Braille’a jest niezwykle ważne dla niewidomych. Dzięki niemu osoby, które straciły wzrok mogą czytać zarówno książki, jak i tablice informacyjne w miastach i miejscach turystycznych. Podczas pandemii koronawirusa korzystanie z tego typu rozwiązania wiąże się jednak ze sporym ryzykiem.
Naukowcy opracowali specjalną technologię bazującą na ultradźwiękach, która może pomóc osobom niewidomym dalej korzystać z pisma Braille’a bez potrzeby dotykania powierzchni.
Francuz Louis Braille stracił wzrok na skutek wypadku, któremu uległ w dzieciństwie. Sytuacja, która podminowałaby wielu, jego zmotywowała do poradzenia sobie z problemem. W 1824 roku mając zaledwie 15 lat stworzył system znaków dla francuskiego alfabetu, który umożliwił mu czytanie za pomocą dotyku. Jego alfabet bazował na udoskonalonej wersji “Night writing” stworzonego w 1815 roku przez Charlesa Barbiera. Teraz system kodów, którym posługują się niewidomi na całym świecie może wejść w zupełnie nową erę.
Czytaj całość na techgame.pl

„Ludzie się niepokoją i nie chcą mnie dotykać”. Niepełnosprawni płacą wysoką cenę za obostrzenia

Jak niepełnosprawni we Francji zmagają się z rządowymi restrykcjami
Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 sprawiły, że funkcjonowanie osób niepełnosprawnych stało się podwójnie trudne. Reporterka TVN24 BiS Anna Kowalska sprawdziła, jak we Francji radzą sobie osoby niewidome i niesłyszące.
Proste gesty pomocy osobom niepełnosprawnym są ostatnio we Francji rzadkością. Boleśnie odczuwają to osoby niewidome i niedowidzące, których we Francji żyje dwa miliony.
Jedną z nich jest Laurence de Roquefeuil, niewidoma od 20 lat. Kobieta na co dzień świetnie sobie radzi i samodzielnie wychodzi na zewnątrz. Czasem jednak potrzebuje oczu obcych. Dotąd ludzie chętnie oferowali pomoc, ale koronawirus zmienił wszystko.
Czytaj całość na tvn24.pl

Niepełnosprawna Justyna będzie zdawać maturę… nosem

To prawdopodobnie najbardziej zdeterminowana maturzystka, która podejdzie do egzaminu. Niepełnosprawna Justyna z Darłowa będzie zdawać maturę nosem.
Uczennica urodziła się z czterokończynowym porażeniem mózgowym – nie może pisać, ale również nie mówi. Ukończyła klasę humanistyczną Liceum Ogólnokształcącego w Darłowie.
21-letnia Justyna Wiernicka przy pomocy przezroczystej tablicy z naklejonym alfabetem porozumiewa się w domu z rodziną i z nauczycielami w swojej szkole. Tak samo będzie podczas matury. Z języka polskiego na tablicy będzie wskazywać poszczególne litery, które będą się składać w słowa, aż powstanie z tego rozprawka.
Czytaj całość na radioszczecin.pl

Warszawa: PiS: apelujemy do Trzaskowskiego, aby zauważył problemy osób niepełnosprawnych

Nikt nie oczekuje, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, kandydat KO na urząd prezydenta RP, rozwiąże w tydzień wszystkie problemy osób niepełnosprawnych w mieście, ale niech on te problemy zauważy – podkreślał we wtorek radny PiS Piotr Mazurek.
Tematem wtorkowej konferencji w siedzibie sztabu Duda2020 w Warszawie była sytuacja osób niepełnosprawnych w stolicy. W konferencji udział wzięli zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, radny PiS Piotr Mazurek, a także Ewa Samonek, która funkcję radnej pełniła jako pierwsza niewidoma.
„Mieliśmy okazję ostatnio słyszeć Rafała Trzaskowskiego wypowiadającego się na temat sytuacji osób niepełnosprawnych, pozującego z nimi do zdjęć, przytulającego się. Dało nam to asumpt do tego, żeby sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Warszawie, w miejscu, gdzie Rafał Trzaskowski realnie ma wpływ na to, jak osoby niepełnosprawne żyją i jak są traktowane” – powiedział Fogiel.
Czytaj całość na wnp.pl

Na rzecz osób niepełnosprawnych

Lokalna społeczność wie, jak najlepiej wesprzeć swoich mieszkańców z niepełnosprawnościami – mówił we wtorek (16.06.) w Białymstoku sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, gdzie podpisał umowy w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Wdówik, który jest także pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wizytuje od poniedziałku województwo podlaskie. We wtorek przebywał w Białymstoku, gdzie odwiedził Zakład Aktywizacji Zawodowej „My dla innych” prowadzony przez miejscowe stowarzyszenie „My dla innych”. Podczas spotkania z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim podpisał też umowy na realizację zadań w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Czytaj całość na tvp.pl