Pomorskie: 54 zakażonych w Domu Seniora w Koleczkowie; jedna osoba zmarła

Do 54 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem podopiecznych i pracowników Domu Seniora „Bryza” w Koleczkowie (pow. wejherowski) – poinformował PAP we wtorek Piotr Syrocki ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W szpitalu jednoimiennym zmarł 92-letni pensjonariusz ośrodka.
Jak przekazała PAP właścicielka Domu Seniora „Bryza” Aleksandra Jędrusik, do tej pory badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 19 osób z personelu (łącznie zatrudnionych jest tam 24 osób).
Chorych jest też 35 podopiecznych ośrodka. Z powodu COVID-19 zmarł 92-letni pensjonariusz, który był hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Gdańsku.
Aleksandra Jędrusik powiedziała PAP, że 8 zakażonych pracowników pozostaje w swoich domach, zaś 11 odbywa izolację w ośrodku. „Personel czuje się dobrze. Zaopatrzony jest we wszystkie potrzebne rzeczy, środki ochrony osobistej, żywność. Przygotowujemy się do dezynfekcji części placówki. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzinami naszych podopiecznych, a także wojewodą pomorskim oraz sztabem zarządzania kryzysowego. Wszelkie działania podejmujemy w porozumieniu ze służbami” – przekazała.
Piotr Syrocki ze starostwa powiatowego w Wejherowie powiedział w rozmowie z PAP, że wojewoda pomorski podjął decyzję o przeprowadzaniu testów na koronawirusa wśród pensjonariuszy i personelu wszystkich domów pomocy społecznej na terenie województwa, zarówno publicznych, jak i prywatnych. „Od jutra te badania będą przeprowadzane w placówkach funkcjonujących w powiecie wejherowskim” – powiadomił.
W niedzielę, gdy okazało się, że 37 osób z Domu Seniora „Bryza” jest zakażonych koronawirusem, ewakuowano 69 pensjonariuszy, którzy w tym czasie przebywali w placówce. Mieszkańcy ośrodka, zostali przetransportowani do trójmiejskich szpitali, wyznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19 – Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy oraz 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, a także Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Służbom sanitarnym w ewakuacji seniorów pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dom Seniora „Bryza” w Koleczkowie jest prywatną placówką, położoną w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ma zezwolenie wojewody pomorskiego.
Na Pomorzu COVID-19 zdiagnozowano dotąd u 392 osób; siedem zmarło, zaś 105 wyzdrowiało.


 

Źródło: PAP / Anna Machińska