Przeglądarka 26/10.04.2020

Sport niepełnosprawnych. Medalista zimowych igrzysk paraolimpijskich Igor Sikorski promuje sport i szuka następców. Powstaje Sikorski TEAM

Medalista igrzysk paraolimpijskich w narciarstwie alpejskim Igor Sikorski rozpoczyna nowy projekt szkoleniowy. W ramach Sikorski TEAM niepełnosprawni będą mieli ułatwioną drogę do sportu na wysokim poziomie.
Sikorski to reprezentant Polski. W narciarstwie alpejskim na mono-ski (jazda w pozycji siedzącej) wywalczył brązowy medal na IO w Pjongczangu, ma też srebro z MŚ w Tarvisio i brąz z MŚ w Kranjskiej Gorze, wielokrotnie stawał na podium Pucharu Europy i Pucharu Świata. Teraz krakowianin pragnie podzielić się swoim doświadczeniem. Do udziału w Sikorski TEAM zaprasza osoby niepełnosprawne, które chcą poważniej zainteresować się narciarstwem alpejskim.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl

Monika Kuszyńska szczerze o sytuacji niepełnosprawnych podczas domowej izolacji: „Jesteśmy odcięci od rehabilitacji”

Była wokalistka Varius Manx wyznała w filmiku, zamieszczonym na Facebooku, jak obecnie wygląda życie z niepełnosprawnością oraz zdementowała plotki o swoim stanie zdrowia. Monika Kuszyńska jest nadal pełna nadziei, że niegdyś powstanie nowatorska metoda leczenia, która sprawi, że organizm będzie działał sprawnie. Jak artystka radzi sobie w tym trudnym czasie? Obejrzyjcie nagranie!
Co jakiś czas w sieci pojawiają się sensacyjne doniesienia, jakoby Monika Kuszyńska odzyskała w końcu pełne zdrowie. Przypomnijmy, że w 2006 roku była wokalistka zespołu Varius Manx przeżyła poważny wypadek samochodowy, w którym doznała złamania kręgosłupa. Przez to już od ponad 15 lat Kuszyńska porusza się na wózku inwalidzkim.
Czytaj całość na rmf.fm

NIE ŻYJE DIRCEU PINTO, MULTIMEDALISTA IGRZYSK PARAOLIMPIJSKICH I MISTRZOSTW ŚWIATA

To wielki cios dla świata sportu niepełnosprawnych. W wieku 39 lat zmarł prawdziwy gigant, czterokrotny mistrz igrzysk paraolimpijskich Dirceu Pinto. Bezpośrednią przyczyną śmierci Brazylijczyka były problemy z sercem.
Myślisz boccia, mówisz Pinto. To właśnie Brazylijczyk wyrósł na wielką legendę tej dyscypliny sportu, zostając jej jedną z największych ikon wszech czasów.
Aż czterokrotnie sięgał po złote medale igrzysk paraolimpijskich, a jego dominacja rozpoczęła się w 2008 roku. To właśnie w Pekinie po raz pierwszy wywalczył dwa najcenniejsze medale, a swój wyczyn powtórzył cztery lata później w Londynie. Do kolekcji najcenniejszych krążków dodał srebro w 2016 roku w Rio de Janeiro.
Czytaj całość na interia.pl

Niepełnosprawni i garbate udogodnienia

Pani Beata z Konradem nie mają lekko. Oprócz zmagania się z niepełnosprawnością cały czas muszą walczyć z urzędami o zwykłą codzienność.
W numerze 49/2019 Gazety Jarosławskiej opisaliśmy sytuację niepełnosprawnych na jarosławskim dworcu w artykule pt. „Dworzec „przyjazny” niepełnosprawnym”. Okazało się, że dworzec jest przystosowany dla tej wymagającej grupy społecznej tylko na papierze. Winda, która nigdy nie działała, absurdalne wymogi co do zgłaszania niepełnosprawnego podróżnego pokazują, jak naprawdę ważni są niepełnosprawni dla naszego państwa.
Beata Olech, mama 22-letniego niepełnosprawnego Konrada, zgłosiła się do naszej redakcji po przeczytaniu tego artykułu i zechciała podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami dotyczącymi tematu.
Czytaj całość na jaroslawska.pl

Niepełnosprawność? Technologia Zrówna Szanse!

Niepełnosprawność to temat trudny. Na szczęście, co raz więcej jako społeczeństwo zwracamy na niego uwagę. Zaczęto dosyć niewinnie: od podjazdów dla wózków, specjalnych wind i innych elementów infrastruktury ułatwiających takim osobom wykonywanie podstawowych czynności. Często dostanie się w dane miejsce było wystarczająco zniechęcające do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Teraz osoby z dysfunkcjami spotykają się z coraz częstszymi udogodnieniami i zrozumieniem, także na polu technologicznym. Do niedawna nikt nie myślał o wózku inwalidzkim zasilanym prądem – dziś to wcale nie taka droga inwestycja. Wciąż jednak widać znaczącą barierę między osobami sprawnymi, a tymi mającymi różnego rodzaju problemy by normalnie funkcjonować. Istnieje nadzieja, że w przeciągu kilkunastu lat te problemy odejdą do lamusa.
Technologia a niepełnosprawność – myślisz, że to nieciekawy temat? Oj, grubo się mylisz! To co dzisiaj technologia jest w stanie zaoferować osobom żyjącym z różnego rodzaju ograniczeniami to Science Fiction wysokich lotów. Tylko, że fikcji tam coraz mniej, a nauka wychodzi na przedni plan, ochoczo i dumnie wypinając swą pierś i prezentując najnowsze osiągnięcia. Egzoszkielety pozwalające stanąć na nogi? A może implanty przywracające utracony wzrok? Na lajcie! Nie wierzysz? Zapraszam do lektury?
Czytaj całość na videotesty.pl