Przeglądarka 43/01.06.2020

Windows 10 dostaje nowe ułatwienia dla niepełnosprawnych osób

Microsoft wprowadza usprawnienia w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zmiany dotyczą przede wszystkim widoczności kursora tekstowego oraz powiększenia, które już znajduje się w Windows 10.
Microsoft wprowadza zmiany w kursorze tekstowym, które pozwolą na zmianę rozmiaru, grubości czy koloru kursora, co z pewnością przyda się osobom ze słabszym wzrokiem. Do tego opcja powiększenia obrazu będzie koncentrować się właśnie na kursorze tekstowym tak, jak dotąd robiła to w przypadku kursora myszki. Wśród nowości w powiększaniu obrazu znajdziemy też funkcję przetwarzania tekstu na mowę, która zadziała w np. Edge, Chromie, Firefoksie, Wordzie, Outlooku czy Powerpoincie.
Czytaj całość na komputerswiat.pl

Wspomnienie o Tadeuszu Milewskim. Niewidomy dyskobol

O śmierci znanego olsztyńskiego działacza sportowego Tadeusza Milewskiego (urodzony w 1938 roku) już pisaliśmy na naszych łamach w materiale „Zmarł Tadeusz Milewski, olsztyński działacz społeczny i sportowy”. Dzisiaj prezentujemy wspomnienie o tym zasłużonym, dla olsztyńskiego sportu człowieku. Autorem wspomnienia jest jeden z nestorów olsztyńskiego dziennikarstwa sportowego, a zarazem były działacz sportowy, Lech Janka.
– Tadek Milewski to był człowiek niezwykły, ceniony i lubiany, olsztynianin z krwi i kości, niezwykle szlachetny, wspaniałomyślny, pracowity i dobry – wspomina Lech Janka. Wprawdzie od wielu już lat nie widział otaczającego go świata, a w tym ludzi, z którymi się kontaktował. Nigdy jednak nie uskarżał się na swój los , i nie wyczuwało się zupełnie jego niepełnosprawności.
Czytaj całość na olsztyn.com.pl

INTERWENCJA ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” / Zamknięty w czterech zagrzybionych ścianach

O niepełnosprawnym częstochowianinie Andrzeju Popławskim, który jest pozbawiony obu nóg, pisaliśmy dwa lata temu. Miał obiecaną pomoc z MOPS w zamianie mieszkania. Niestety, do tej pory nic w tej sprawie się nie zadziało. Pan Andrzej, coraz bardziej chory, nadal zajmuje lokal tak potwornie zagrzybiony, że aż trudno w nim oddychać. Dodatkowo narażony jest na ciągłe ataki ze strony sąsiadów, którzy lubią zaglądać do kieliszka.
stracił obie nogi. Od ponad 12 lat jest uwięziony w swoim jednoizbowym mieszkaniu, przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Choć jak przyznaje, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trochę mu pomaga, zdany jest na własne siły. Do tej pory nie załamywał się, walczył o siebie, liczył, że los się do niego uśmiechnie i uda mu się resztę życia przeżyć w bardziej ludzkich warunkach. Niestety, ciągłe oczekiwanie i niepewność jutra sprawia, że zaczyna myśleć o popełnieniu samobójstwa.
Czytaj całość na gazetacz.com.pl

W nowej „tarczy antykryzysowej” ułatwienia dla zatrudniających osoby niepełnosprawne

Mniejszy wskaźnik zatrudnienia, dodatkowe środki dla organizacji pozarządowych i większa elastyczność w aneksowaniu umów – to najnowsze zmiany dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych, które zostały zapisane w ostatniej nowelizacji tarczy antykryzysowej.
Ministerstwo rodziny podaje, że w okresie walki z pandemią koronawirusa i zwiększoną zachorowalnością pracowników, pracodawcy mają problemy z utrzymaniem wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji muszą zwrócić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych posiadane środki z tego funduszu.
Czytaj całość na pb.pl

Bajka o Marku ogrodniku. 11-latek tworzy ogród dla chorych dzieci i seniorów

Ma 11 lat i zamiast spotkań z kolegami, czy gier na tablecie, bardziej interesują go… hortensje, azalie i piwonie. Marek Lesiewicz z Klonowa wolny czas spędza na działce. W tajemniczym ogrodzie, brakuje jednak… studni głębinowej, altanek i ławek. A mały ogrodnik, chce tu zapraszać chore dzieci, niepełnosprawnych i seniorów. O bezcennych, dziecięcych marzeniach, które w tym przypadku, mają swoją, niewielką cenę.
Każdego dnia, od kilku lat Marek Lesiewicz pielęgnuje i tworzy swój ogród. 11-latek rośnie razem ze swoim ogrodem w którym posadził każdą roślinę i przekopał każdą rabatę. Chłopiec wie, że w przyszłości chce być ogrodnikiem. Rośliny to jego pasja, dlatego nie przelewa z pustego w próżne.
Czytaj całość na tvp.pl

Wrocław: Od 1 czerwca znów dostępna opieka wytchnieniowa

Od 1 czerwca działalność wznowi jedyne we Wrocławiu mieszkanie z opieką wytchnieniową mieszczące się przy ulicy Horbaczewskiego. To jedyna taka placówka w Polsce – mogą w niej znaleźć odpowiednią opiekę osoby z głęboką niepełnosprawnością.
Czytaj całość na radiowroclaw.pl