Przeglądarka 17/12.03.2020

Zaćma i astygmatyzm – czym się różnią, jak je rozpoznać i jak leczyć

Zaćma (czyli katarakta) to choroba, na którą choruje 20 mln ludzi na całym świecie. Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty (ok. 48%). Astygmatyzm (inaczej niezborność) to wada wzroku. Astygmatyzm jest niezależny od wieku i płci. Występuje często wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Jak rozpoznać, że mamy zaćmę lub astygmatyzm, jakie są ich przyczyny i objawy oraz w jaki sposób można się ich pozbyć? Dowiesz się z tego artykułu.
Czytaj całość na senior.pl

Księgowa katowickiego ośrodka dla niepełnosprawnych przywłaszczyła 4,7 mln zł. Potem podpaliła placówkę

46-letnia księgowa ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci w Katowicach podpaliła placówkę, aby ukryć przed kontrolą, że wyprowadzała z niej pieniądze. – Kobieta przywłaszczyła aż 4,7 mln zł – twierdzi policja.
12 lipca 2018 roku oficer dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie o pożarze w siedzibie OREW. Płonęła druga kondygnacja. Na miejsce skierowano kilka zastępów, które przez kilkadziesiąt minut walczyły z płomieniami. Na szczęście pożar wybuchł w nocy, w placówce nie było podopiecznych, więc nikomu nic się nie stało.
Czytaj całość na wyborcza.pl

„To oni w ogóle mogą? Mogą, i to jeszcze jak”. Tak wygląda seks niepełnosprawnych

„Chrzanić, stało się. Jest jak jest, ale powiedz mi, czy będę mógł pobzykać” – to jedno z pierwszych pytań, jakie słyszą fizjoterapeuci od osób, które właśnie dowiedziały się, że resztę życia spędzą na wózku. – Największą barierą w seksualności osób niepełnosprawnych są pełnosprawni – powtarza seksuolog Alicja Długołęcka.
Rafał przez pierwsze trzy lata po wypadku w ogóle nie myślał o seksie. Główkował, co zrobić, żeby dojść do siebie.
– Później zacząłem oglądać się za dziewczynami, ale specjalnie mnie do tego nie ciągnęło, bo myślałem, że jest lipa – uśmiecha się, popijając herbatę.
Czytaj całość na natemat.pl

Zwierzęta w służbie niepełnosprawnym dzieciom. Pod Uniejowem powstaje ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci.

Tomasz i Magda Popiel chcą pod Uniejowem otworzyć ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wśród koni, psów, alpak, w cichych pokojach i przytulnych pracowniach, pod opieką terapeutów maluchy, młodzież i rodzice mają toczyć nierówną walkę ze schorzeniami i zaburzeniami.
Rodzina Popielów dorastała do pomysłu otwarcia ośrodka przez kilkanaście lat. Motywacją do jego uruchomienia były doświadczenia, które zebrali w tym czasie podczas opieki nad synem Szymonem. U dziecka zdiagnozowano spektrum autyzmu.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Edycja genów na żywym organizmie. Lekarze wykorzystali metodę CRISPR do przywrócenia wzroku u chorego na LCA

Edycja genów metodą CRISPR wchodzi na nowy poziom. Naukowcom udało się edytować genom wewnątrz organizmu pacjenta. I, co najważniejsze, przywrócić mu wzrok.
Tak przynajmniej twierdzą lekarze z Casey Eye Institute w stanie Oregon. O tym, czy zabieg rzeczywiście się udał, dowiemy się za kilka tygodni. Charles Albright, dyrektor ds. Naukowych w Editas Medicine (Cambridge), twierdzi jednak, że nowy zabieg z wykorzystaniem metody CRISPR wygląda na tyle obiecująco, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony na kolejnych ludzkich pacjentach.
Czytaj całość na spidersweb.pl

Stracił wzrok w wyniku jaskry. Dziś bydgoszczanin uczy „Instrukcji Obsługi Niewidomego”

Zaprosiliśmy do naszej szkoły prezesa Fundacji „Światłownia – Kultura bez Barier”, Grzegorza Dudzińskiego, który przedstawił nam główne zasady stworzonej przez siebie Instrukcji Obsługi Niewidomego. Dał nam wiele cennych wskazówek, w jaki sposób właściwie pomagać niewidomym. Wytłumaczył, na czym polega praca psa przewodnika i jak bardzo jest ona ważna dla osoby niewidzącej.
Czytaj całość na wyborcza.pl