Przeglądarka 5/10.02.2020

Chiny: Dramat niepełnosprawnego 16-latka. Zmarł, bo ojciec trafił na kwarantannę

Chory na porażenie mózgowe 16-letni Yan Cheng został znaleziony martwy w środę, tydzień po tym, jak jego ojciec i brat zostali poddani kwarantannie z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem. Rodzina mieszkała w prowincji Hubei, w samym centrum epidemii koronawirusa.
Według lokalnych mediów ojciec nastolatka prosił o pomoc ws. opieki nad chłopcem, m.in. za pośrednictwem chińskiej platformy społecznościowej Weibo. Mężczyzna miał napisać, że jego syn został sam bez jedzenia i wody.
Czytaj całość na fakt.pl

Niepełnosprawny skazany za podwójne zabójstwo. Sąd Najwyższy oddalił kasację RPO

Sąd Najwyższy oddalił kasację, którą Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w sprawie skazanego za zabójstwo niepełnosprawnego mężczyzny – informuje biuro RPO. Chodzi o sprawę zabójstwa dwóch kobiet w 2010 roku. Piotr M. został skazany na 25 lat więzienia. Według protokołu przesłuchania mężczyzna przyznał się policjantom do tego, że znał ofiary i potwierdził udział w zbrodni. Jednak rzecznik miał wątpliwości co do prawidłowości postępowania.
Czytaj całość na gazeta.pl

Warszawa: 260 niepełnosprawnych pracowników w ratuszu. Powinno być dwa razy więcej

W stołecznym ratuszu pracowało w ubiegłym roku 260 osób z niepełnosprawnością. Stanowiło to 2,9 procent wszystkich zatrudnionych w urzędzie miasta. Zgodnie z ustawowym poziomem zatrudnienia, powinno być ich jednak więcej.
O szczegółowe informacje w tej sprawie poprosili w interpelacji radni Tomasz Herbich i Michał Szpądrowski z Prawa i Sprawiedliwości. Z odpowiedzi udzielonej przez ratusz wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie przekroczył trzech procent.
W ciągu roku rządów Rafała Trzaskowskiego przybyło we wszystkich urzędach miejskich dziewięciu pracowników z niepełnosprawnością. W grudniu 2018 r. pracowało ich łącznie 251, a pod koniec listopada ubiegłego roku – 260, co stanowiło odpowiednio 2,8243 proc. i 2,8733 procent ogółu zatrudnionych.
Czytaj całość na tvn24.pl

PKP Intercity na trasie Warszawa- Bydgoszcz wycofało wagony dla niepełnosprawnych

PKP Intercity wycofało do odwołania wagony dla osób niepełnosprawnych na trasie między Warszawą i Bydgoszczą. O problemie powiadomił nas słuchacz, pan Jacek, który w piątek 31 stycznia, chciał przyjechać do stolicy razem z córką poruszającą się na wózku. Do tej pory rodzina często korzystała z przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych składów FLIRT. W piątek usłyszeli, że do trzeciego marca takie pociągi nie będą kursować.
Czytaj całość na rmf24.pl

Agata Grzesik, blogerka: „Mam 133 cm wzrostu. Ludzie chcą wiedzieć, jak uprawiam seks”

– Kiedyś byłam bardzo nieśmiała. Bałam się wychodzić do ludzi. W końcu zrozumiałam, że tak nie można, bo zginę w miejskiej dżungli. Zaczęłam walczyć o prawa swoje i innych niepełnosprawnych – mówi Agata Grzesik, opolska blogerka i autorka bloga Pani Miniaturowa.
– Nie boję się poruszać trudnych, czasami kontrowersyjnych tematów. Jak chociażby seks osób niepełnosprawnych, który jest tematem tabu. Ludzie często są zdziwieni, że niepełnosprawni w ogóle uprawiają seks, zastanawiają się, jak oni to robią – zauważa.
Osoby niskorosłe bywają na ulicach wytykane palcami, wyśmiewane, nazywane karłami. Opolska blogerka jest mamą 11-letniego chłopca i przyznaje, że ciąża była najtrudniejszym okresem w jej życiu.
Czytaj całość na nto.pl

Uzdrowiony przez ZUS. Musi przeżyć za 731 zł

Marian Redyk ma 59 lat. 10 lat temu zaczęły się jego problemy ze wzrokiem. – Widziałem coraz gorzej. Stwierdzili u mnie jaskrę i zaćmę. Jaskrę zoperowałem – opowiada.
W 2016 r. wzrok się znowu pogorszył. doszło do rozwarstwienia siatkówki oka. – W ciągu roku miałem trzy operacje. Miałem widzieć, ale to nic nie dało i w prawym oku straciłem wzrok całkowicie – mówi. Lewe oko również jest bardzo słabe. – Mam w nim jakieś 25 – 30 procent widzenia – mówi.
Czytaj całość na zycie.pl

Widzenie w ciemności jako skutek uboczny. Winna terapia nowotworowa

Okazuje się, że jeden ze sposobów walki z rakiem – terapia fotodynamiczna – wywołuje nietypowe skutki uboczne. Mianowicie – pozwala pacjentom lepiej widzieć w ciemności. Naukowcy postanowili przyjrzeć się tej zależności i zbadać, co wpływa na taki stan rzeczy.
Spośród wszystkich metod leczenia raka terapia fotodynamiczna – w której światło jest używane do niszczenia komórek nowotworowych – może mieć jeden z najdziwniejszych skutków ubocznych: pacjenci często lepiej widzą w ciemności.
Czytaj całość na focus.pl