Przeglądarka 8/14.02.2020

Gmina Terespol: Kto dowiezie niepełnosprawne dziecko?

Mieszkanka gminy Terespol ma 11-letniego niepełnosprawnego syna, którego codziennie dowozi do szkoły. Chłopiec rośnie i za chwilę będzie potrzebował większego wózka inwalidzkiego, który niestety, nie będzie się mieścił do samochodu, którym mama wozi go na lekcje. Kobieta postanowiła więc poprosić o pomoc gminę. Wójt Terespola mówi jednak, że samorząd nie jest w stanie zakupić auta dowożącego inwalidów do placówek edukacyjnych.
Matka, poruszającego się na wózku inwalidzkim jedenastolatka objętego kształceniem specjalnym, przyznaje, że jej syn rośnie z miesiąca na miesiąc. – Wożę dziecko do szkoły, bo na razie wózek się mieści w bagażniku. Jednak niedługo przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie kupić nowy, większy wózek. Wtedy nie będę miała jak dowieźć syna na lekcje. Uważam, że potrzebny jest samochód, który woziłby dzieci niepełnosprawne z gminy – mówi matka 11-latka.
Czytaj całość na slowopodlasia.pl

Ulga rehabilitacyjna tylko za okres niepełnosprawności

Podatniczka w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie może odliczyć wydatków na zakup aparatów słuchowych poniesionych przed dniem wskazanym w wydanym dla niej orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jako data, od której istnieje ustalony stopień niepełnosprawności – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 04.02.2020 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.754.2019.1.AKU.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Czytaj całość na podatki.egospodarka.pl

Autobusy MZK niebezpieczne dla niepełnosprawnych? Prezes odpiera zarzuty

Zadzwoniła do nas Czytelniczka, która poinformowała nas, że w poniedziałek 10 lutego miała wypadek w autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji i że chce złożyć skargę. Kobieta opowiedziała nam, że chodzi o kuli, bo ma mieć zabieg na jedno kolano. I gdy w poniedziałek jechała autobusem MZK, kierowca gwałtownie zahamował, a ona poleciała „z całym impetem na kolano”. Na szczęście jednak – nie na to chore. – Kula poleciała razem ze mną, o mało się na nią nie nadziałam – mówiła bolesławianka.
Potem z rozmowie z nami stwierdziła, że bolesławieckie autobusy nie są bezpieczne, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. A kierowcy pojazdów MZK jeżdżą tak, jak gdyby wozili ziemniaki, a nie ludzi.
Czytaj całość na istotne.pl

500 plus dla niepełnosprawnych. Maląg: przyznano 401 tys. świadczeń

Minister rodziny pracy i polityki społecznej podsumowała program 500 plus dla niepełnosprawnych. Od października 2019 roku przyznano już 401 tys. świadczeń.
Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny wskazała, że do końca stycznia złożono już ok. 726 tysięcy wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych. Od początku trwania programu wypłacono już 401 tysięcy świadczeń.

Czytaj całość na radiozet.pl

Katowice. Spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Będzie pomoc dla uczniów niepełnosprawnych?

Uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności, ich rodzice, nauczyciele, a także politycy i przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutowali w Katowicach na temat edukacji włączającej. W województwie śląskim jest ok. 28 tysięcy osób, które potrzebuje specjalnego nauczania.
Większość takich osób, bo aż 70%, uczy się w szkołach ogólnych.
Czytaj całość na radioem.pl