Przeglądarka 16/10.03.2020

TypeCase – drukowana w 3D klawiatura na urządzenia mobilne dla osób niewidomych

Druk 3D to nie tylko figurki, gadżety oraz bardziej istotne aplikacje inżynierskie, druk 3D to również nadzieja dla wielu osób zmagających się z niepełnosprawnością, kryjącą się pod różną postacią. TypeCase to powstała w tej technologii klawiatura na urządzenia mobilne z ekranami dotykowymi, dzięki której osoby niewidome oraz niedowidzące będą w stanie swobodnie z nich korzystać.
Współczesne smartfony biją kolejne rekordy wydajności, stają się coraz bardziej funkcjonalne i z powodzeniem potrafią zastąpić nam nawet komputery. Problem w tym, że wraz z rozwojem tej technologii stały się one coraz mniej dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na 3dwpraktyce.pl

Ewelina Marcisz: świat sportowców niepełnosprawnych jest jeszcze dyskryminowany

– Ona spełnia moje marzenia. Bardzo się z tego cieszę. Kiedy zdobyła pierwszy medal – srebrny w sprincie – to rozpłakałam się. To było zaskoczenie, bo Iza to zawodniczka, która lepiej radzi sobie na dystansach. Zresztą na pięć kilometrów wywalczyła drugi medal. Już zapisała się w historii polskich biegów narciarskich – powiedziała w rozmowie z Onet Sport Ewelina Marcisz, olimpijka z Pjongczangu, o sukcesie młodszej siostry Izabeli, która wywalczyła dwa medale w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. 29-latka jest obecnie asystentem Wiesława Cempy, trenera kadry narodowej w biegach narciarskich i biathlonie sportowców niepełnosprawnych.
Czytaj całość na onet.pl

Wyjątkowa akcja bielskiego Jonatana. Z niepełnosprawnością na szczyt!

W październiku 2019 roku Niepubliczna Placówka Oświatowa Jonatan wraz z Decathlonem Bielsko-Biała zorganizowała pierwszą wyprawę górską “Z niepełnosprawnością na Sam Szczyt”. Dzięki specjalnym nosidłom, umieszczonym na plecach nauczycieli, rodziców oraz pracowników sklepu, grupa uczniów mających problemy z poruszaniem się, zdobyła szczyt Malinowskiej Skały.
Pierwsza wyprawa nie była końcem górskiej przygody, a okazała się jej początkiem. – Na swoją pierwszą górską wędrówkę czeka jeszcze wiele niepełnosprawnych dzieci z Jonatana i nie tylko. Chcemy 3-4 razy w roku być w górach i zdobywać z naszymi niepełnosprawnymi ruchowo uczniami kolejne szczyty. Przed nami Skrzyczne, Klimczok, Błatnia, Barania Góra, Babia Góra i wiele, wiele innych górskich szlaków w całym kraju. Aby nasze marzenia mogły zostać zrealizowane, postanowiliśmy zorganizować zbiórkę środków na zakup specjalistycznych wózków sportowych – mówi Grzegorz Pilarz.
Czytaj całość na beskidzka24.pl

W Szczecinku niepełnosprawni uczniowie chcą pobić rekord Polski w mówieniu bez słów!

Są dzieci, które chciałyby powiedzieć dużo, ale mają ogromną trudność w porozumiewaniu się. Jedną z metod, która może im ułatwić opowiedzenie, co myślą, czują i widzą, jest system gestów i symboli – Makaton. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku już teraz zaprasza wszystkich na akcję bicia rekordu w największej liczbę osób używających języka Makaton! W ten sposób podopieczni i wychowawcy ośrodka włączą się w zbliżające się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – Mówię bez słów.
Czytaj całość na szczecinek.com

Dom krótkiego pobytu Poranek w Poznaniu nie może przyjmować niepełnosprawnych. Wszystko przez ustawę

W 2014 r. w Poznaniu przy ul. Płowieckiej otwarto pierwszy w Polsce dom krótkiego pobytu Poranek. Placówka prowadzona przez Stowarzyszenie Na Tak to rodzaj pensjonatu albo całodobowego ośrodka, w którym pomoc mogą otrzymać rodziny i opiekunowie osób niepełnosprawnych, które w danej chwili nie mogą się nimi zająć. Przyczyny są różne – pilne wyjazdy, pobyty w szpitalu czy po prostu chęć złapania oddechu.
Dom przeznaczony jest dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo z Poznania. Jednocześnie w Poranku może przebywać pięć osób, których maksymalny czas pobytu wynosi 21 dni. Jeżeli jednak możliwości na to pozwalają, dom przyjmuje też osoby w systemie wsparcia dziennego, głównie to niepełnosprawni powyżej 16 roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach z pomocy mogą korzystać też młodsze dzieci mające nie mniej niż 10 lat.
Czytaj całość na gloswielkopolski.pl

Danina solidarnościowa uwiera bogaczy. Szukają w Google sposobów, by jej uniknąć

Jak nie płacić daniny solidarnościowej, jak uniknąć czy ominąć daninę solidarnościową, optymalizacja daniny solidarnościowej – to jedne z najpopularniejszych wyników wyszukiwań w Google i Bing dotyczące nowego podatku, nazywanego również „trzecim progiem podatkowym”. Czy polscy bogacze rzeczywiście starają się umknąć od zapłacenia nowej należności?
Danina solidarnościowa to nowy podatek wymierzony w najlepiej zarabiających polskich podatników. W 2020 roku osoby z rocznymi dochodami przekraczającymi milion złotych mają obowiązek przeznaczyć 4 proc. swoich zarobków na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w składanej do końca kwietnia deklaracji podatkowej.
Czytaj całość na innpoland.pl