Przeglądarka 19/24.03.2020

Pierwsza w Polsce gra miejska dla osób niewidomych była w Zduńskiej Woli

„Tropiciele zduńskowolskich skarbów”. Pod taką nazwą przebiegła w Zduńskiej Woli pierwsza w Polsce gra miejska dla osób niewidomych i niedowidzących. Wzięły w niej udział osoby niewidome ze Zduńskiej Woli, Sieradza i Łodzi. Grę wymyślili pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli.
Przewodnikiem gry był Karol Baranowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie i firmy Good books, który opracował trasę i zadania do wykonania. Do wykonania zadań gry miejskiej wykorzystano technologię mobilną, aby ułatwić uczestnikom zadania. Polegało to na tym, że sczytywali kody QR z poleceniami głosowymi.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Być graczem z dysfunkcją wzroku

Kilka lat temu grałam w Layers of Fear z przyjacielem. W pewnym momencie postać, którą kierowałam odwróciła się, a przyjaciel stwierdził: „O, teraz otoczenie jest czarno-białe!”. „Nie widzę żadnej różnicy.” – odpowiedziałam.
Tak, nie rozróżniam w ogóle barw, posiadam też szereg innych schorzeń narządu wzroku. I jestem zapalonym graczem. W niniejszym artykule postaram się wytłumaczyć, w jaki sposób radzę sobie w tej gałęzi rozrywki, jak również co gracz taki jak ja może uważać za pomocne bądź irytujące podczas rozgrywki.
Czytaj całość na gamemusic.pl

STS Lord Nelson – żaglowiec dla osób niepełnosprawnych

Służba na żaglowcach nie należy do łatwych i często wymaga dużej sprawności, zwłaszcza na starszych i bardziej tradycyjnych jednostkach. W latach 80. Jubilee Sailing Trust postanowił wprowadzić do służby statek, który pozwalałby osobom niepełnosprawnym na normalne funkcjonowanie na żaglowcu. Tak powstał STS Lord Nelson.
W 1984 roku fundacja Jubilee Sailing Trust zamówiła w stoczni James W Cook w Wivenhoe, w Essex żaglowiec, który miał być w pełni przystosowany do obsługi przez osoby niepełnosprawne. Za projekt jednostki odpowiadał Colin Mudle, dla którego był to 342 projekt statku.
Stworzył on trzymasztowy bark o długości 54,7 m i wyporności 490 ton, wyposażony w łącznie 18 żagli, dzięki którym osiągał prędkość 10 węzłów. Cały statek zaprojektowano tak, aby mógł być obsługiwany przez osoby niepełnosprawne, zarówno poruszające się na wózku, jak i niewidome, niesłyszące lub z innymi niepełnosprawnościami ruchowymi.
Czytaj całość na smartage.pl

Microsoft ulepsza Edge’a z myślą o niepełnosprawnych. Skorzystają na tym też użytkownicy Chrome’a

Zestaw narzędzi dla programistów został ulepszony i udostępniony dla twórców aplikacji i witryn optymalizowanych z myślą o wszystkich przeglądarkach bazujących na Chromium, nie tylko o Edge’u.
Dostępność w sieci jest ważna nie tylko dla użytkowników stron i aplikacji, ale także dla ich twórców.
Gdy myślimy o przeszkodach w życiu osoby z niepełnosprawnością, często przed oczyma stają nam najpierw osoby na wózkach inwalidzkich, stojące przed wysokimi schodami do budynku, w którym mieści się na przykład komisja wyborcza. To jednak tylko ta bardziej rzucająca się w oczy część rzeczywistości. Także w wirtualnym świecie są przeszkody, które powstrzymują osoby z niepełnosprawnościami przed czynnym uczestniczeniu w e-życiu społeczeństwa.
Umożliwienia swobodnego dostępu do technologii dla osób z różnym poziomem niepełnosprawności jest kluczowe nie tylko w kontekście działań zapobiegających dyskryminacji takich osób, ale także jako narzędzie wspierające rozwój gospodarczy i technologiczny na całym świecie. Małe czcionki, brak kontrastu, brak przemyślanej nawigacji bez użycia myszki – to wszystko odpowiedniki schodów, wysokich krawężników, braków ramp.
Czytaj całość na spidersweb.pl

Koronawirus zniszczy miejsca pracy osób niepełnosprawnych

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wzywają do podjęcia w ramach rządowej „tarczy antykryzysowej” działań za rzecz zachowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Pracodawcy, ze względu na specyficzne wymogi ustawy o rehabilitacji, nie będą mogli skorzystać z dużej części już zaplanowanych przez rząd rozwiązań. Dlatego Federacja wnosi o skreślenie art. 26a ust. 1a1 pkt. 3) ustawy o rehabilitacji, który jest przepisem niepotrzebnym i szkodliwym.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest możliwe tylko dzięki pomocy publicznej, udzielanej ich pracodawcom. Wśród warunków udzielenia takiej pomocy są m.in. dobra sytuacja ekonomiczna pracodawcy oraz terminowe ponoszenie przez niego wszystkich kosztów płacy.
Czytaj całość na hurtidetal.pl