Przeglądarka 14/02.03.2020

Komisja Europejska nie zostawia suchej nitki na naszym systemie opieki społecznej. „Polska nie ma żadnej strategii”

Polska nie ma pomysłu na zapewnienie powszechnego, równego dostępu do usług społecznych, pracownicy opieki społecznej nie mają zapewnionych przyzwoitych warunków pracy, a sytuacja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów nie ulega poprawie – to komentarze Komisji Europejskiej dotyczące działań polskiego systemu opieki społecznej przedstawione w raporcie semestralnym nt. Polski.
Komisja Europejska wytyka polskiemu systemowi opieki społecznej słabość. Na jego nieefektywne działanie ma wskazywać fakt, że największy wzrost odsetka osób żyjących w skrajnej biedzie dotyczy tych gospodarstw domowych, których dochód pochodzi przede wszystkim ze świadczeń społecznych innych niż zasiłki dla niepełnosprawnych i emerytury.
Czytaj całość na 300gospodarka.pl

Czy margaryna rzeczywiście może poprawić wzrok lub pracę mózgu? Ekspert wyjaśnia

Kosztują 8, 10, a nawet 15 zł za opakowanie. Podobno mają pozytywny wpływ na wzrok, kości czy pracę mózgu. Margaryny „specjalistyczne” stają się coraz bardziej popularne. Tylko czy takie produkty rzeczywiście wspomagają nasze zdrowie?
W sklepowych lodówkach oprócz tradycyjnych margaryn, są też takie, których cena sięga nawet 15 zł za opakowanie. Co to za wynalazki? Coraz większą popularnością cieszą się margaryny „specjalistyczne”. Ich producenci deklarują, że te obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają wzrok, kości czy pracę mózgu. Czy smarowanie chleba margaryną za kilkanaście złotych rzeczywiście poprawi stan naszego zdrowia?
Czytaj całość na wp.pl

Konstruktorzy z Lublina stworzyli ramię, które może zastąpić rękę. To wielka pomoc dla osób niepełnosprawnych

Urządzenie pomoże niepełnosprawnym w jedzeniu, piciu, otwieraniu drzwi, włączeniu telewizora, a nawet przewracaniu kartek w książce. Ramię dla osób niepełnosprawnych jest najbardziej precyzyjnym takim urządzeniem na rynku.
Ramię waży pięć kilogramów, wykonane jest z włókna węglowego. Można je tak skonfigurować, aby było odpowiednie dla osób praworęcznych lub leworęcznych.
Czytaj całość na kurierlubelski.pl

Smog, praca przed komputerem, przyspieszają starzenie się wzroku. Choroby gałki ocznej pojawiają się coraz wcześniej

Dużo się mówi o szkodliwym działaniu światła niebieskiego czy promieniowania UV i jego wpływu na przyspieszone starzenie się oczu. Jak zadbać o wzrok?
Wiek oka nie musi iść w parze z metryką. Większość osób trafia do okulisty dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z podrażnieniem spojówek, ból czy spadek ostrości wzroku. A nie prewencyjnie. Natomiast dzisiejszy styl życia wymaga kontrolowania tego, co dzieje się z oczami.
– Po 40. roku życia mówi się o fizjologicznej starczowzroczności, ładniej nazywanej prezbiopią. Wiele czynników cywilizacyjnych drastycznie przyspiesza starzenie się wzroku. A nasz stan psychosomatyczny jest bardzo zależny od kondycji oczu. Kiedy wzrok niedomaga, pojawia się gorsze samopoczucie. Zaburzenia powierzchni oka, np. suche oko, mogą być przyczyną depresji. Nie należy więc bagatelizować dbania o wzrok i profilaktyki – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalistka okulistyki z Centrum Okulistycznego „Świat oka”.
Czytaj całość na wysokieobcasy.pl

Gdybym szła z laską, weszłabym w dziki

Pani Katarzyna panicznie boi się dzików. A że jest osobą niewidzącą, nie dostrzega nadchodzącego zagrożenia. Po kilku bliskich spotkaniach z dzikami żąda od miasta konkretnych działań. Chce się czuć bezpiecznie. Towarzyszymy jej w ratuszu.
Katarzyna Tomasiak jest niewidoma, ale nie lubi siedzieć w domu. Jest bardzo aktywna. Pracuje, prowadzi warsztaty dla osób niewidomych i jeździ po całej Polsce. Jednak to w rodzinnym Olsztynie czuje się najmniej bezpiecznie. Przez dziki. Miała już kilka sytuacji, które sprawiły, że dziś boi się wychodzić z domu. A gdy już z niego wyjdzie, nie wie, czy wróci bez uszczerbku na zdrowiu. Niestety… nie widzi zagrożenia.
Czytaj całość na gazetaolsztynska.pl