Przeglądarka 38/18.05.2020

Policja straciła rozum i godność człowieka? Na Strajku Przedsiębiorców zatrzymano i zamknięto w radiowozie… niewidomego

Strajk Przedsiębiorców został brutalnie spacyfikowany przez policję. Funkcjonariusze nie odpuścili nawet niewidomemu.
W Warszawie odbył się Strajk Przedsiębiorców. Do siłowych rozwiązań doszło w okolicach starego miasta, przy Kolumnie Zygmunta.
Najpierw policjanci wyłapywali chcących wziąć udział w manifestacji i wyprowadzali poza zgromadzenie. Następnie otoczyli ludzi kordonem.
Najbardziej nerwowo zrobiło się, gdy policjanci zaczęli napierać na tłum. Ludzi zepchnięto pod mur pobliskiego budynku, a jeden z policjantów użył wobec nich gazu.
Dostało się też uczestniczącym w manifestacji parlamentarzystom. Senator Jacek Bury został podcięty i wepchnięty do radiowozu.
Z kolei obecnym na miejscu udało się zarejestrować jeszcze bardziej kuriozalne wydarzenie. Otóż policjanci nie odpuścili nawet…niewidomemu.
Czytaj całość na nczas.com

Koronawirus a PIT: ulga rehabilitacyjna nie obejmuje wydatków na maseczki dla niepełnosprawnego

Fiskus twierdzi, że osoby niepełnosprawne nie mogą odliczyć od dochodu wydatków na środki ochrony przed koronawirusem.
Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolitej” o rozliczenie wydatków na maseczki. Twierdzi, że ich zakupy nie uprawniają do ulgi rehabilitacyjnej.
Czytaj całość na rp.pl

Jak żyć z niepełnosprawnością i nie zwariować?

Najwięcej – a właściwie wszystko – zależy od naszej determinacji! To dzięki niej pokazujemy społeczeństwu, jak chcemy być traktowani – przypomina nam czytelnik z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami.
Jestem 36-letnim mężczyzną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ruchowej. O formalne orzeczenie w tej sprawie postarałem się dopiero pod koniec studiów, a to dlatego, że staram się nigdy o sobie nie myśleć jako o osobie z niepełnosprawnością. Uważam, że to w niczym nie pomaga, raczej może prowadzić do niezręcznych sytuacji w kontaktach interpersonalnych.
Podkreślając swoją niepełnosprawność, możemy wywoływać niepotrzebną litość u naszych rozmówców. Tymczasem wszyscy chcemy żyć normalnie – to znaczy realizować się zawodowo i społecznie.
Pewnie dzięki takiemu podejściu, któremu hołduję, nawet nie wiedziałem, że 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Ale skoro jest takie święto, to chciałbym przekazać to, co uważam za naprawdę istotne.
Czytaj całość na wyborcza.pl

Bariery nie do pokonania. Kielce to wciąż miasto mało przyjazne niepełnosprawnym

Wiele problemów, mało rozwiązań. W Kielcach, mimo wielu zapowiedzi, wciąż nic nie zrobiono z barierami architektonicznymi, z którymi muszą się zmagać osoby niepełnosprawne. Nadal nie powołano także pełnomocnika osób niepełnosprawnych.
Małgorzata Kopeć porusza się na wózku inwalidzkim. Codziennie musi stawiać czoła wielu przeszkodom. – Przede wszystkim wysokie krawężniki, niestety, nie wszędzie są poobniżane, a nawet jeśli są obniżone, to czasami jest jakaś przerwa, a przy jeździe wózkiem kółeczka wpadają – opowiada mieszkanka Kielc.
Czytaj całość na kielce.tvp.pl

Bydgoszcz. Srebrne osiedla na Okolu. BTBS zbuduje mieszkania specjalnie dla seniorów

Na bydgoskim Okolu powstaną mieszkania dla starszych ludzi. W ramach pilotażowej inwestycji Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Jasnej stanie nowy budynek. Znajdą się w nim mieszkania bez barier architektonicznych. Budowa ruszy wkrótce.
Mieszkania będą przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powyżej 60 roku życia. Na parterze budynku oprócz wejścia głównego powstanie hala garażowa i pomieszczenia techniczne. Na wyższych piętrach znajdzie się dwanaście mieszkań jedno, dwu i trzy pokojowych. Na poziomie czwartego piętra przewidziany jest taras integracyjny dla wszystkich mieszkańców. W budynku będzie znajdować się winda, a na jego tyłach mini ogród. Cały teren będzie ogrodzony.
Czytaj całość na radiopik.pl