Przeglądarka 75/15.09.2020

Stworzyli teledysk o niepełnosprawnych dzieciach, które realizują marzenia

Dzięki wsparciu sponsorów Fundacji “Dom w Łodzi” udało się utwór nagrać w profesjonalnym studiu i nakręcić teledysk odczarowujący wizerunek dzieci z niepełnosprawnościami. To pełna uśmiechu i ciepła kompozycja, która pokazuje, że dzieci, młodzi niepełnosprawni, mają wspaniałe pasje, talenty i chcą żyć pełnią życia. Słowa piosenki napisała Weronika Dubicka, a autorką muzyki jest Natalia Siennicka.
– Planowaliśmy ten utwór zagrać na 13. urodziny fundacji rok temu, ale nie udało się i przez cały rok dojrzewała ta aranżacja, dojrzewała piosenka i powstał pomysł teledysku – podkreśla Weronika Dubicka z zespołu Vinyl.
Premiera teledysku odbyła się 31 sierpnia. Razem z artystami wystąpiło dziewięcioro bohaterów. To podopieczni Fundacji „Dom w Łodzi” oraz przyjaciele fundacji. Bartek, Emilka, Gabrysia, Julcia, Kacper, Oliwka, Marcin, Nikola, Patrycja udowodnili, że pomimo różnych schorzeń i problemów ze zdrowiem realizują się i sięgają po marzenia.
Czytaj całość na pabianice.tv

Maraton na szpitalnym wózku. „Co tak sapiesz, ja się w ogóle nie spociłem”

Niepełnosprawni miejcie się na baczności! Po ulicach Katowic „grasuje” biegacz, który namawia osoby na wózkach do pokonania maratonu.
– Pamiętam taki obrazek. Leżę bez celu na łóżku. Dzwonię do kogoś. Rozmowa urywa się po pięciu minutach, a ja wciąż trzymam telefon przy uchu. Cisza… Co piętnaście minut współlokator naciska na klamkę drzwi prowadzących do mojego pokoju. Jego głowa wciska się między framugę a drzwi: „Żyjesz jeszcze?” – rzuca i znika. Miałem wszystkiego dość – opowiada Jakub Krupa, maratończyk, który nigdy nie przebiegł królewskiego dystansu sam.
Kuba ma dziś 30 lat, a historia, od której zaczął swoją opowieść, wydarzyła się sześć lat temu.
Czytaj całość na wyborcza.pl

MR: Płacący za turnus rehabilitacyjny bonem turystycznym nie odprowadza podatku

Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.
Chodzi o bon turystyczny przekazywany niepełnosprawnym dzieciom i ich opiekunom. Obecnie dziecko niepełnosprawne może otrzymać bon turystyczny w wysokości 1000 złotych. Zdaniem grupy posłów problem jest w tym, że dzieci niepełnosprawne korzystają bardzo często turnusów rehabilitacyjnych, które są zwolnione z podatku. Natomiast od bonu organizator turnusu rehabilitacyjnego musi odprowadzić podatek.
Czytaj całość na prawo.pl

Szokująca moda: Rodzice pokazują dzieciom zdjęcia zdeformowanych ludzi i wrzucają ich reakcję na TikToka

Szokująca i niezwykle odrażająca moda zapanowała na TikToku i powoli rozprzestrzenia się na inne social media. Rodzice pokazują swoim pociechom zdjęcia zdeformowanych ludzi, a wideo z reakcją maluchów umieszczają w internecie.
Obrzydliwe zjawisko nie tylko wpływa na psychikę dzieci, ale przede wszystkim skazuje na ostracyzm osoby chore lub ofiary wypadków.
Kolejna żenująca moda z TikToka uderza w dzieci i osoby chore
O szokującej modzie jako pierwsza napisała publicystka Melissa Blake, która cierpi na zespół Freemana-Sheldona. Jest to rzadki zespół wad wrodzonych cechujący się deformacją twarzy, upośledzeniem czynności podniebienia oraz przykurczami palców.
Wyglądam inaczej […] ludzie wyzywali mnie już na szereg sposobów. Mówią, że powinnam mieć zakaz publikowania swoich zdjęć, ponieważ jestem zbyt brzydka.
– stwierdza publicystka.
Czytaj całość na antyradio.pl

Elon Musk zaprezentował Neuralink

Komputer, który połączony jest z ludzkim mózgiem? Brzmi jak zapowiedź filmu science fiction, jednak taka możliwość wcale nie jest tak abstrakcyjna jak mogłoby się wydawać. Słynny biznesmen, Elon Musk na ostatniej konferencji przedstawił projekt o nazwie Neuralink. Wszczepiony w układ nerwowy człowieka ma umożliwiać bezpośredni kontakt człowiek z urządzeniem i poprawiać funkcjonowanie całego organizmu.
Pierwsze testy urządzenia były już prowadzone na żywych świniach. Dzięki temu zaprezentowano skuteczność chipu, który samoczynnie na ekranie komputera prezentował aktywność zwierzęcia, np. przy biegu na bieżni. Zgodnie z informacjami przekazanymi od Elona Muska testowanie na ludziach jeszcze się nie rozpoczęło. Jednak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała opinię odnośnie nowego urządzenia i określiła go mianem przełomowego. W pierwszej fazie testów klinicznych Link ma być wszczepiany tylko wybranym pacjentom. W ubiegłym roku mówiło się, że czipy trafią do osób cierpiących z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, aby za pomocą innowacyjnego urządzenia pracować nad odzyskaniem sprawności ruchowej. W tym wypadku implant byłby jednak umieszczony bezpośrednio w rdzeniu kręgowym.
Czytaj całość na asseq.pl