Łódź: Rusza projekt „Najem za remont”. Osoby z niepełnosprawnościami w premiowanej grupie

Zarząd Lokali Miejskich rusza z projektem Najem za remont. Program jest szansą dla osób, które mają prawo do wynajęcia od miasta lokalu komunalnego, ale czekają m.in. na jego remont. Natomiast mają oszczędności lub są złotą rączką, i wiele prac w mieszkaniu mogliby zrobić sami -ale dzięki temu szybciej wynajmą lokal od gminy.
Do konkursu wytypowano na początek 20 mieszkań w różnych dzielnicach miasta: od Śródmieścia (Próchnika, Tymienieckiego czy na Wólczańskiej), po Rzgowską, Doły czy Rojną. To lokale o powierzchni od kilkunastu metrów, czyli typowe kawalerki, aż po mieszkania 60-metrowe. W każdym z nich jest pokój lub dwa, kuchnia, łazienka z wc lub możliwość wygospodarowania takiej łazienki z wc.
-W tym mieszkaniu, w którym dziś jesteśmy, czyli w 40-metrowym lokalu przy ul. Próchnika, mamy 2 pokoje z aneksem kuchennym. Możliwość zrobienia wc oraz łazienki. Przygotowaliśmy przykładowe aranżacje lokali, które wystawimy w konkursie – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi.
Jaka jest podstawowa zasada wynajmu mieszkania komunalnego? Przede wszystkim nie możemy przekraczać kryteriów dochodowych, czyli 2805 zł, gdy mieszkamy sami oraz 2255 zł na osobę dla rodzin. I ta zasada w programie jest zachowana. Musimy być też zakwalifikowani i mieć prawo do wynajęcia mieszkania komunalnego od miasta. Konkurs nie będzie dotyczył osób, chociażby po wyrokach eksmisyjnych, które czekają na lokal socjalny czy pomieszczenie tymczasowe.
Jak będzie wyglądała procedura wynajęcia takiego mieszkania?
-Zgłaszamy się do konkursu organizowanego przez Zarząd Lokali Miejskich. W konkursie przyjmować będziemy oczywiście oferty wszystkich, którzy chcą sami, na własny koszt wyremontować lokal komunalny. Jednak premiować będziemy w nim: duże rodziny, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami oraz te czekające na mieszkanie od gminy najdłużej – dodaje Marcin Pawlak, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich.
Tacy „wygrani” na początek podpiszą z ZLM umowę na remont -góra na 6 miesięcy. W tym okresie będzie zaś płacił tylko media, śmieci. W umowie zostaną określone roboty konieczne do zrobienia np. wymiana elektryki. Po czasie przeznaczonym na
remont ZLM przyśle komisję, która oceni jego wykonanie. Jeśli nie będzie uwag podpisze umowę na najem na czas nieokreślony.
Jakie będą koszty tych remontów? Przeważają takie, które oscylują na poziomie 2030 tys. zł.
Konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej ZLM: http://www.zlm.lodz.pl/


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi