Opole: Rusza projekt „Dbamy o wzrok opolskich dzieci”

Źródło UO/mat. pras.


 

To hasło będzie można realizować dzięki mobilnemu urządzeniu Spot Vision Screen do przesiewowego badania wzroku u dzieci. To niewielkie urządzenie mieszczące się w specjalnej walizie można będzie zabierać do opolskich przedszkoli i szkół, gdzie przeszkoleni wolontariusze – a będą nimi studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim – przeprowadzą badanie trwające kilka sekund, nie wymagające użycia kropli rozszerzających źrenice ani bezpośredniego kontaktu dziecka z urządzeniem.
Dzięki wykonaniu serii zdjęć można zdiagnozować sześć wad wzroku. W razie stwierdzenia konieczności dalszej diagnostyki rodzice dziecka (którzy przed badaniem muszą wyrazić na nie zgodę) zostaną o tym powiadomieni i pokierowani w kwestii przebiegu dalszego leczenia.
Urządzenie warte 36 tys. złotych przekazała szpitalowi opolska loża Lions Club; w ramach prowadzonej przez LC w całej Polsce akcji.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni – powiedział dyrektor USK Dariusz Madera. – Dzięki temu urządzeniu możliwe będzie przebadanie wzroku opolskich dzieci, ale także naszych pacjentów, bo przecież mamy oddziały pediatryczne.
Obecny na spotkaniu, na którym odbyło się przekazanie sprzętu wicemarszałek Roman Kolek zapewnił, że samorząd województwa wkrótce zakupi kolejne takie urządzenie, by jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z badań; w przyszłości mają one objąć maluchy i dzieci starsze z całego województwa.
Badania mają ruszyć we wrześniu.