Białystok: Galeria Arsenał zaprasza na oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie „Kradzieże i zniszczenia”

Galeria Arsenał w Białymstoku mieszcząca się przy ulicy Adama Mickiewicza 2, zaprasza osoby niewidome na oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie „Kradzieże i zniszczenia”.
Oprowadzania odbędą się w dniach od 10 marca do 9 kwietnia od wtorku do piątku. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy:
e-mail: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl
Tel. (85) 874-20-61.
Wstęp bezpłatny. Po wystawie będą oprowadzały Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska i Justyna Zieniuk

O wystawie

Wystawa „Kradzieże i zniszczenia” analizuje status dzieła sztuki: jego moc, aurę, kapitał, przemiany i destrukcję. Wyrafinowani złodzieje, genialni kopiści, tajemniczy milionerzy kupujący arcydzieła na czarnym rynku – to bohaterzy bulwarowych skandali, hollywoodzkich filmów i mitów, które żerują na symbolicznej i ekonomicznej aurze dzieł sztuki.
Prezentowane na wystawie prace ukażą, jak zmienia się samo pojęcie kradzieży dzieła sztuki. Ukraść można już nie tylko sam obiekt materialny, ale też ideę, koncept, działanie, znaczenie symboliczne – co może mieć wymiar emancypujący, gdyż obrazy mają władzę.
Władzę obrazów można też zniszczyć: poprzez akt wandalizmu, terroryzmu, szaleństwa lub żywioł psychotycznej siły.
Dzieła mają moc – polityczną, sakralną, obrazoburczą, wyzwoleńczą – a każdy atak czy dewastacja próbuje im ją odebrać.
Zniszczenie obiektu wchłaniane jest przez rynek, a ten gubi się i próbuje odnaleźć w nieustannej przemianie statusu dzieła, które może być efemerycznym działaniem, kaleczeniem ciała, przejęciem archiwum, szukaniem sprawiedliwości i walką.


 

Źródło: Galeria Arsenał