Toruń: Od 1 lutego będzie można skorzystać z usług Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej

Od 1 lutego 2020 roku ruszy program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O przystąpieniu Gminy Miasta Toruń do programu zdecydowano podczas 14. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 16 stycznia 2020 r.
Program adresowany jest do pełnoletnich osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Torunia. Jak poinformował podczas sesji Rady Miasta Torunia Jarosław Bochenek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, takich osób w Toruniu jest blisko 3000 (łącznie osób niepełnosprawnych – ok. 16 000).
Program „Asystent osobisty osób niepełnosprawnych” obejmie 40 osób, które dzięki niemu skorzystają z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Asystent ma także pomóc w dotarciu na różne wydarzenia społeczne, kulturalne czy sportowe, jak również w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, a także w zakupach  i załatwieniu spraw urzędowych.


 

Źródło: UM Toruń / Magdalena Winiarska