Jarocin: Nowy obiekt na potrzeby osób niepełnosprawnych otwarty

25 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zamieszka w kolejnych mieszkaniach chronionych wybudowanych w Jarocinie. W nowym obiekcie swą siedzibę będzie miał także Środowiskowy Dom Samopomocy. W dniu wczorajszym burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki przekazał symboliczny klucz do nowego obiektu.
Pierwsze mieszkania chronione w Jarocinie powstały w 2008 roku. Przeznaczone są dla osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek i niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym, ale nie wymagają całodobowych usług opiekuńczych. – Mieszkanie chronione zapewnia odpowiednie wsparcie w środowisku, warunki samodzielnego funkcjonowania, integrację ze społecznością lokalną – podkreśla Igor Armon, dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy w Jarocinie. Obecnie wsparciem objętych jest 20 osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu, że Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozbudowało istniejący obiekt przy ul. Zacisznej w Jarocinie o kolejnych 9 mieszkań, w nowej części budynku będzie mogło zamieszkać dodatkowe 25 osób.
Prace przy rozbudowie mieszkań chronionych w Jarocinie rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Wykonawcą inwestycji była firma  Hadrzyński z Kotlina, która wybudowała mieszkania za 1,9 mln zł. Nowa, dwukondygnacyjna część budynku ma blisko 800 m2 powierzchni. Na piętrze zlokalizowane zostały mieszkania chronione, na parterze zaś swą siedzibę będzie miał Środowiskowy Dom Samopomocy, który w tej chwili mieści się w Centrum Socjalnym przy ulicy Wrocławskiej. – W ciągu 24 lat istnienia Dom zmieniał swoje rozmiary i lokalizacje. Działalność rozpoczynał od jednego pomieszczenia przy Domu Dziennego Pobytu w Jarocinie, następnie korzystał z kilku sal w Domu Katolickim przy ul. Kościuszki, by w 2016r. rozpocząć funkcjonowanie na II piętrze Centrum Socjalnego im. Jana Pawła II – informuje dyrektor MGOPS . Każda kolejna lokalizacja była atrakcyjniejsza, niosła ze sobą nowe możliwości terapii oraz możliwości skorzystania z nowych form usprawniania uczestników. Obecnie otwierany obiekt oferuje szereg pracowni do terapii. Planowane jest otwarcie – dotychczas nie posiadanej przez ŚDS – pracowni stolarskiej oraz sali wyciszeń. Duże plany wiąże się także z terenem zielonym, który daje możliwość rehabilitacji ruchowej na świeżym powietrzu, rekreacji, jak i prowadzenia pracowni ogrodniczej.
W dobudowanym obiekcie znajdzie się także sala rehabilitacyjna, z której będą korzystali mieszkańcy domu oraz uczestnicy ŚDS-u. Wydzielone zostanie miejsce na gabinet lekarza i pielęgniarki.


 

Źródło: jarocin.pl