LEGO udostępnia instrukcje budowania z klocków dla niewidomych

Opracowane w wersji audio i brajlu instrukcje budowania z klocków LEGO są pomysłem niewidomego od urodzenia przedsiębiorcy Matthew Shifrina. Matthew od dziecka uwielbiał tworzyć z klocków przeróżne budowle, jednakże bardzo często potrzebował pomocy, jeśli chodzi o konkretne instrukcje budowania LEGO.
Shifrin chcąc kontynuować swoją pasję do budowania z klocków LEGO, zaczął tworzyć swoje pierwsze instrukcje w domu. Pomagała mu przy tym jego przyjaciółka Lily, która spędzała z nim długie godziny tłumacząc mu krok po kroku co należy robić. Dyktowany opis Matthew wprowadzał do komputera, by później móc go odczytywać przy pomocy czytnika ekranu i monitora brajlowskiego. W ten sposób opis modelu London Tower Bridge zajął ponad 850 stron, ale dzięki temu po raz pierwszy był w stanie samodzielnie zbudować zestaw LEGO.
„Jest to niezwykle ważne dla niewidomych dzieci, ponieważ nie ma wielu rzeczy, w przypadku których moglibyśmy powiedzieć: mamo, tato, spójrzcie! Zbudowałem to sam!” – mówi Shifrin.
Klocki LEGO pozwalają nam poznać nasze środowisko, poznać świat. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewidome dzieci są bardzo często wykluczane z zajęć towarzyskich, szczególnie w szkole podstawowej, więc budowanie z klocków LEGO, to jedna z niewielu rzeczy, które mogą zrobić.
Gdy w roku 2017 jego przyjaciółka Lilya zmarła, Matthew postanowił uhonorować jej pamięć, dążąc do tego, by inne osoby mogły skorzystać z jej pomysłu tworzenia instrukcji budowania z klocków dla osób z dysfunkcjami wzroku.
Dzięki znajomemu z Massachusetts Institute of Technology, Media Lab, dotarł do Creative Play Lab w LEGO Group.
Zespół zgłosił swój pomysł do Austriackiego Instytutu Badań Sztucznej Inteligencji, który opracował nowe oprogramowanie AI do tłumaczenia danych LXFML (LEGO Exchange Format Mel Script) z wizualnych instrukcji budowania cyfrowego na opisy tekstowe instrukcji Braille’a i poleceń głosowych.
Następnie firma CerePro zajmująca się syntezą mowy dostarczyła Software Development Kit użyty do stworzenia głosu czytającego instrukcje.
Pierwsze cztery instrukcje dostępne w języku angielskim jako bezpłatna usługa dla wszystkich za pośrednictwem dostępnej strony internetowej www.legoaudioinstructions.com obejmują zestaw LEGO® Classic, LEGO® CITY, LEGO® Friends i LEGO® Movie 2 ™. Użytkownicy mogą albo usłyszeć instrukcje dźwiękowe za pomocą czytnika ekranu lub z dźwiękiem dostarczonym przez Grupę LEGO, albo alternatywnie mogą przeczytać instrukcje za pomocą monitora brajlowskiego.
W zależności od opinii użytkowników na temat czterech instrukcji pilotażowych, które zostaną zebrane do końca 2019 r., Intencją jest uruchomienie większej liczby instrukcji audio i brajlowskich w pierwszej połowie 2020 r.


 

Źródło: Fundacja LEGO / inf. pras.