W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia 2024 r. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami, którzy przez 40 dni protestowali na korytarzach sejmowych w 2018 r. Spotkanie w Senacie było okazją do wsłuchania się w głosy tych, którzy na co dzień mierzą się z różnorodnymi problemami.
„Na przestrzeni lat sporo się zmieniło w świadomości i postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Jednak nie wszystko zostało zrobione, a nam zależy na tym, żeby te osoby mogły być przede wszystkim samodzielne” – zaznaczyła na początku spotkania marszałek. Rozmowy dotyczyły nie tylko potrzeb, ale również potencjału osób z niepełnosprawnościami. Marszałek podkreśliła, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej zawsze będzie wspierać działania na rzecz równości i integracji społecznej, dlatego tak ważna jest ustawa o asystencji osobistej. „Musimy wspólnie działać, żeby każdy z nas mógł czuć się pełnoprawnym obywatelem. A do tego potrzebne jest wsparcie. Ostatni czas pokazał, że zrobiono bardzo dużo dla osób z niepełnosprawnościami. Jednak to jest dopiero początek drogi, bo problemów jest bardzo dużo (…). Każdy z nas zasługuje na godne życie, w którym może się realizować i czuć się bezpiecznym, życie, w którym nikt nie będzie samotny” – powiedziała po zakończeniu spotkania, na konferencji prasowej, Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że ze strony rządu jest mocny sygnał, iż ustawa o asystencji, tak oczekiwana, będzie procedowana w przyszłym roku, a jest ona bardzo potrzebna dla zmiany jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
„Czujemy, że idziemy w dobrym kierunku. Dziękujemy za ustawę o dodatku dopełniającym. Mamy bardzo dobrą wiadomość, bo idziemy do przodu z ustawą o asystencji. Dzięki temu wiele osób w Polsce będzie miało asystenta z prawdziwego zdarzenia” – dodała posłanka Iwona Hartwich. Elżbieta Biernacka, prezes Stowarzyszenia Dlaczego Nie, wyraziła zadowolenie, że w Sejmie i Senacie jest zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych i pomysł na ich realizację.
Źródło: Senat RP