Konin: już w najbliższą sobotę uroczysta premiera filmu „Doktor Piotr”

„Fighter”, „Supernova”, „(Nie)znajomi”, „Dzień czekolady” oraz „Ukryta gra” to reżyserskie pełnometrażowe debiuty, które zaprezentujemy w 29. Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie (27 listopada – 30 listopada 2019). Debiutom filmowym towarzyszyć będzie koncert Wójciński/Szmańda Quartet i wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Jacka Jaroszyka.
DEBIUTY są kolejną edycją cyklicznej imprezy filmowej, organizowanej w Koninie od 1985 roku (z przerwą w latach 1988-1995), poświęconej pełnometrażowym debiutom reżyserskim wyprodukowanym w Polsce oraz nowym i najnowszym filmom fabularnym.
Już w sobotę 30 listopada o godzinie 16:00, w Konińskim Domu Kultury przy pl. Niepodległości 1, będzie można obejrzeć film konińskiego filmowca Zdzisława Siwika pt. „Doktor Piotr”.
„Doktor Piotr”, to dokument o śp. Piotrze Janaszku, lekarzu ortopedzie, który od lat 70-tych wprowadzał w życie zasady nowoczesnej i powszechnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Był nie tylko lekarzem, lecz także organizatorem działań, które wyraźnie zmieniały postrzeganie osób niepełnosprawnych, ich potrzeb i praw.
Sławomir Pilarski, który w dzieciństwie jeździł na obozy organizowane przez doktora Janaszka w Mielnicy, wspomina w filmie: – Pojawiają się w życiu człowieka ludzie, którzy widzą w tobie to, czego ty sam nie widzisz. On był takim człowiekiem. W niepełnosprawnych widział pełnosprawnych, wartościowych ludzi. Technicznie ograniczonych, ale nie ograniczonych życiowo.
Scenariusz i reżyseria Zdzisław Siwik, jr. Przed laty jeździł jako wolontariusz na obozy w Mielnicy. W ostatnich latach zebrał sporo dokumentów dotyczących Jego działalności. Dzięki współpracy z Fundacją PODAJ DALEJ nagrał wiele wspomnień przyjaciół Doktora i ośrodka w Mielnicy, ludzi, z którymi współpracował, a także ówczesnych uczestników tych obozów.