W szpitalu w Sieradzu lekarze okuliści będą używać najnowocześniejszego lasera do leczenia jaskry. Dzięki temu pacjent może uniknąć operacji. Laser i dwa inne specjalistyczne urządzenia trafiły właśnie do placówki dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Ultrasonograf pozwoli na precyzyjną diagnostykę nawet najtrudniejszych przypadków. Natomiast kamera Fundus pomoże w wykrywaniu groźnych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej.
Nowoczesny sprzęt dla oddziału okulistycznego sieradzkiego szpitala kosztował pół miliona złotych. To przełomowy krok w diagnostyce i poprawie jakości leczenia oraz szansa na szybsze i bardziej precyzyjne terapie.
– Laser, który właśnie otrzymaliśmy to nowoczesna metoda leczenia jaskry. Jest alternatywą dla inwazyjnego leczenia operacyjnego. Polega na dostarczeniu w sposób kontrolowany energii lasera do ciała rzęskowego, struktury odpowiedzialnej za produkcję cieczy wodnistej i zmniejszeniu jej wytwarzania. W ten sposób uzyskuje się znaczny, stabilny spadek ciśnienia w oku – opowiada dr n. med. Małgorzata Górka, ordynator oddziału okulistycznego szpitala w Sieradzu. – Zabieg jest bezpieczny, nie uszkadza ciała rzęskowego i można go stosować na różnych etapach choroby, zarówno w jaskrze otwartego, jak i zamkniętego kąta oraz w przypadkach opornych na inne metody leczenia. Dzięki temu urządzeniu leczenie jaskry stanie się bardziej dostępne i komfortowe dla pacjentów.
Oddział okulistyczny sieradzkiego szpitala zyskał również Platformę USG A/B/S/UBM. To przełomowa diagnostyka ultrasonograficzna.
– Ten zaawansowany system umożliwia niezwykle precyzyjne badania diagnostyczne, takie jak biometrię, ocenę patologii ciała szklistego, odwarstwień siatkówki, a także zmian nowotworowych w oku. Ułatwia pomiar we wszystkich typach oczu, także u pacjentów z zaawansowaną zaćmą czy w wysokiej krótkowzroczności – zaznacza dr n. med. Małgorzata Górka. – Dzięki zastosowaniu sond pierścieniowych uzyskujemy zwiększenie głębi ostrości o 70 proc. To szczególnie ważne w ocenie odwarstwień siatkówki, patologii na pograniczu ciała szklistego i siatkówki oraz rozpoznawaniu zmian nowotworowych. Ta technologia, niedostępna dotychczas dla pacjentów z Sieradza, pozwala na dokładne obrazowanie struktur ukrytych za tęczówką. Dzięki temu możliwe jest diagnozowanie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków, co znacząco wpłynie na skuteczność leczenia.
Trzecim nowym urządzeniem w sieradzkim szpitalu jest Fundus Kamera. Zapewni ona precyzję w obrazowaniu siatkówki.
– To specjalistyczne urządzenie umożliwia pełne obrazowanie przedniego odcinka oka oraz siatkówki w czasie rzeczywistym. Jest niezastąpione we wczesnym wykrywaniu zwyrodnienia plamki żółtej, jednej z głównych przyczyn utraty wzroku – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Górka. – Aparat umożliwia archiwizację danych i porównanie wyniku z poprzednim badaniem. To pozwala na monitorowanie progresji chorób i lepsze planowanie terapii.
Dzięki nowym urządzeniom oddział okulistyczny sieradzkiego szpitala zapewni pacjentom diagnostykę i leczenie na światowym poziomie.
Źródło: Wydział Mediów, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego