Amazon wspiera osoby niewidome na rynku pracy dzięki programowi HOMER


W Polsce żyje ponad 100 tysięcy osób niewidomych, z czego większość pozostaje nieaktywna zawodowo. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie nie przekracza 20%. Amazon, firma znana z działań na rzecz różnorodności i równych szans, postanowiła zmienić tę sytuację poprzez wdrożenie programu HOMER.
Program HOMER, uruchomiony na początku bieżącego roku w Centrum Logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich, właśnie zakończył swoją fazę pilotażową. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Amazon w Unii Europejskiej i trzecia na świecie. Projekt został zrealizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa dolnośląskiego i Politechniką Wrocławską.
Celem programu jest zapewnienie zatrudnienia osobom niewidomym i niedowidzącym w centrach logistycznych.
Od startu programu, pięć osób z niepełnosprawnością wzrokową płynnie wdrożyło się i wykonuje swoje obowiązki w nowym miejscu pracy. W planach jest zwiększenie liczby etatów dla osób niewidomych i niedowidzących w centrach logistycznych Amazon w całej Polsce do 50.
Obecnie osoby uczestniczące w programie HOMER pracują w procesie pakowania, przyjmowania towaru oraz manualnej sortacji paczek. Firma bada również możliwości rozszerzenia zatrudnienia uczestników programu w innych centrach logistycznych.

„Dokładamy starań, aby nasi pracownicy nie mieli żadnych ograniczeń w realizacji ich potencjału zawodowego”

– mówi Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager w Amazon i współtwórczyni programu HOMER.
Program powstał na skutek sygnałów lokalnego samorządu, który zgłosił Amazon potrzebę tworzenia nowych i bezpiecznych miejsc pracy dla osób niewidzących i niedowidzących w regionie.

„Zależy nam, aby absolwenci szkół dla osób z niepełnosprawnościami mieli perspektywy zawodowe po zakończeniu nauki”

– mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

„Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna”

– dodaje.
Projekt wymagał przystosowania centrum logistycznego w Bielanach Wrocławskich do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Marek Tankielun, inżynier z Politechniki Wrocławskiej i osoba niewidoma, był zaangażowany w przygotowanie infrastruktury i testowanie rozwiązań, które umożliwiają bezpieczne i samodzielne poruszanie się po obiekcie.

„Największym wyzwaniem było przystosowanie przestrzeni, aby poruszanie się po niej było czytelne i wolne od przeszkód”

– mówi Marek Tankielun.
Inicjatywa Amazon przełamuje stereotypy i pokazuje, że osoby niewidome i niedowidzące mogą z sukcesami realizować się zawodowo. Firma konsekwentnie dąży do wyrównywania szans w miejscu pracy, promując inkluzywność i różnorodność. Oprócz programu HOMER, Amazon prowadzi od 2020 roku program MigaMY, który oferuje miejsca pracy dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
Amazon stale wspiera wszystkie grupy, które mogą czuć się wykluczone, stawiając na różnorodność i integrację na każdym szczeblu organizacji.


 

Źródło: Amazon Polska