Amazon Alexa w walce z wykluczeniem – zwycięskie projekty hakatonu Innovation@Amazon

Ponad 1500 programistów wzięło udział w Innovation@Amazon Online Hackathon 2020 i różnych wyzwaniach z zakresu IT;
Jednym z wyzwań było uwolnienie potencjału Alexy i stworzenie kreatywnych rozwiązań (Alexa Skills) odpowiadających na ważne problemy społeczne;
Pierwsze miejsce zajął zespół Happy Bears z projektem Memory Bear. Memory Bear to rozwiązanie wspierające osoby cierpiące na zaburzenia pamięci czy Alzheimera. Podczas hakatonu Innovation@Amazon uczestnicy skupili się na budowaniu Alexa Skills pomagających w rozwiązywaniu ważnych społecznie problemów, dotykających seniorów, a także osób z dysfunkcjami wzroku, ruchowymi, neurorozwojowymi, neurologicznymi (w tym demencją) oraz chorobami przewlekłymi.

„Organizując zadanie wokół Alexa Skills Kit oraz rozwiązywania społecznie istotnych problemów związanych z brakiem dostępności i wykluczeniem, mieliśmy tak naprawdę dwa cele. Chcieliśmy połączyć kreatywny potencjał uczestników oraz techniczne możliwości serwisu Amazon Alexa, aby na tej podstawie stworzyć innowacyjne i skuteczne narzędzia do walki ze wspomnianymi problemami. Ponadto, zależało nam na pokazaniu, jak łatwo jest korzystać z naszych narzędzi, aby uczyć Alexę nowych umiejętności i budować rozwiązania oparte o interfejs głosowy” – mówi Maciej Chmielarz, Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon.

Dzięki wsparciu mentorów Amazon, powstałe projekty wpisały się w tę misję i wyłoniono trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce w konkursie Innovation@Amazon zajął zespół Happy Bears z projektem Memory Bear. Memory Bear to rozwiązanie przeznaczone dla osób cierpiących na zaburzenia pamięci, głównie z demencją czy Alzheimerem.

„Pomysł, aby opracować nową umiejętność Alexy, która niesie pomoc innym, od razu nam się spodobał. Hakaton to ciekawa inicjatywa, gdzie programiści mogą wykazać się swoim doświadczeniem, zaś nowicjusze mają szansę, aby nauczyć się czegoś nowego – mówi Kinga Marszałkowska, członkini zwycięskiego zespołu Happy Bears, do którego przynależą również Marek Kudła, Przemysław Kvapil, Ada Pleszewska oraz Julian Zdunek. – Pracując nad zadaniem, próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby zrozumieć, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień. Nasze rozwiązanie miało na celu pomóc w częściowym usamodzielnieniu się od opiekunów i podnosić komfort przez przypominanie istotnych informacji, np. o ich rodzinie. Uważamy, że utrzymywanie dobrego kontaktu z rodziną jest niezwykle ważne i zmniejsza poczucie osamotnienia osób cierpiących na utratę pamięci, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu”.

Memory Bear znajdzie również zastosowanie w codziennym życiu, jako narzędzie do wsparcia zapamiętywania ważnych informacji. Potrafi między innymi przekazać użytkownikowi informacje o jego rodzinie, wyświetlić zdjęcia czy przypomnieć o zażywaniu leków. Memory Bear powstał w odpowiedzi na osobiste doświadczenia i wyzwania autorów rozwiązania.
Drugie miejsce zajęła drużyna Fringers, poddając pod ocenę jury projekt Local Helpers. To platforma oparta na Alexa Skills Kit, której celem jest zapewnienie możliwości łączenia potrzebujących z wolontariuszami. Za jej pomocą użytkownicy mogą np. przesyłać prośby o zrealizowanie konkretnej listy zakupowej. Alexa będzie łączyć osobę potrzebującą z najbliższym dostępnym wolontariuszem, który wyrazi chęć pomocy. Wolontariusze mogą poprosić Alexę o nowe oczekujące prośby w ich rodzinnym mieście. Alexa automatycznie wysyła również e-mail ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami do wolontariusza. Trzecie miejsce w Innovation@Amazon Online Hackathon 2020 zajął projekt Doctoory – Alexa Skill. Narzędzie służy do wspierania seniorów i osób niepełnosprawnych w umawianiu spotkań z lekarzami oraz przypomina o harmonogramie przyjmowania leków.
Najlepsze projekty zostały wybrane przez mentorów i jurorów. Pula nagród wyniosła 30000 PLN. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali urządzenia Alexa, kredyty AWS oraz możliwość wskazania wybranej fundacji charytatywnej, na konto której Centrum Rozwoju Technologii Amazon wpłaciło darowiznę. W ramach tej inicjatywy, 15000 zł otrzymało Stowarzyszenie Razem, zaś 3000 zł zostało przekazane Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”.
Partnerem wydarzenia była Fundacja Widzialni, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej aktywność skupia się na zapewnieniu umożliwienia swobodnego dostępu do zasobów internetowych wszystkim obywatelom, niezależnie od wieku, poziomu sprawności, zamożności oraz posiadanego sprzętu i oprogramowania.
Amazon działa w Polsce od 2014 r. i stworzył ponad 18000 stałych miejsc pracy w swoich 9 nowoczesnych Centrach Logistyki E-Commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty firmy), Łodzi, Pawlikowicach koło Łodzi, Okmianach koło Bolesławca i w Gliwicach, Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. W Amazon trwa rekrutacja na szereg stanowisk, szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Amerykańska Izba Handlowa, która w 2020 r. podsumowała 30 lat działalności amerykańskich przedsiębiorstw w Polsce, ogłosiła, że Amazon jest największym pracodawcą ze Stanów Zjednoczonych w kraju i trzecim co do wielkości amerykańskim inwestorem.


 

Źródło: PAP MediaRoom