SAMBO wkracza do świata osób niewidomych. Czym jest ta dyscyplina sportowa, która pojawia się właśnie w Australii?


W ostatnich latach dyscyplina SAMBO dla osób niewidomych i z zaburzeniami wzroku zyskuje coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. Tendencję tę potwierdza niedawne spotkanie między prezydentem Federacji Sambo Australii, Savelym Timofeevem, a przewodniczącym Komisji FIAS ds. Sportowców z Niepełnosprawnościami, Romanem Nowikowem.
Głównym tematem dyskusji było rozwijanie i popularyzowanie SAMBO dla niewidomych i osób z zaburzeniami wzroku w Australii. Znaczącym krokiem na drodze do tego celu było wprowadzenie tej dyscypliny do programu Mistrzostw Azji i Oceanii w Kazachstanie, a następnie występ całkowicie niewidomych sambistów na Światowych Igrzyskach Walki w Arabii Saudyjskiej.
Wiadomością, która cieszy i budzi wielkie nadzieje, jest decyzja o włączeniu konkurencji „SAMBO dla Niewidomych” do programu nadchodzących Mistrzostw Świata w Sambo, które odbędą się w Astanie. Jest to wyjątkowy moment, ponieważ SAMBO jest jednym z niewielu sportów, w którym osoby niewidome i z zaburzeniami wzroku mogą rywalizować na równi z innymi sportowcami.
Roman Nowikow zaznaczył, że obecnie otrzymują wiele zgłoszeń od sportowców z niepełnosprawnościami z różnych krajów. Jednak każdy z nich będzie musiał przejść klasyfikację, aby móc uczestniczyć w mistrzostwach.

Czym dokładnie jest SAMBO?

SAMBO, to powstała w 1. połowie XX wieku sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z terenu dawnego ZSRR. Jest uznawana za dyscyplinę sportową.
Od początku lat 20. XX wieku w ZSRR trwały studia nad stworzeniem uniwersalnego systemu walki wręcz dla potrzeb Armii Czerwonej. Głównym pracom przewodzili (niezależnie od siebie) Wasilij Oszczepkow (ekspert judo, uczeń Jigorō Kanō) oraz Władimir Spiridonow (ekspert zapasów i jujutsu). Głównym celem badań było znalezienie optymalnego połączenia technik narodowych sztuk walki z terenów ZSRR z technikami dalekowschodnich i w mniejszym stopniu zachodnioeuropejskich stylów walki w jeden efektywny system walki wręcz.
W 1966 roku FILA oficjalnie uznała sambo jako sport i roztoczyła nad nim swój patronat. W 1967 roku w Rydze zorganizowano pierwszy w historii międzynarodowy turniej sambo (wystartowali zawodnicy z ZSRR, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii i Japonii), w 1972 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy, a rok później pierwsze mistrzostwa świata. W 1984 roku na zjeździe FILA w Szwecji postanowiono wyodrębnić sambo ze struktur zapaśniczych i powołać niezależną światową organizację regulującą ten sport. W tym samym roku na zjeździe założycielskim w Madrycie powstała Federation Internationale Amateur de Sambo (FIAS).


 

Źródło: Sambo.sport