Rozstrzygnięto III edycję konkursu „Lider dostępności priorytetowych branż”


Ławka dostępna dla osób o różnym poziomie sprawności; aplikacja na urządzenia przenośne, umożliwiająca audiodeskrypcję w kinach i przy oglądaniu telewizji oraz powiększalnik ułatwiający pracę osobom słabowidzącym – to zwycięskie produkty III edycji konkursu „Lider dostępności priorytetowych branż”.

„Polskie firmy tworzą coraz bardziej innowacyjne produkty spełniające kryteria dostępności. Promujemy takie inicjatywy, jak i produkty i usługi oparte na idei projektowania uniwersalnego, czyli dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Te inicjatywy są niezwykle istotne, ponieważ nawet 30% naszego społeczeństwa może mieć problemy z dostępem do usług i produktów. Są to nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale także seniorzy. Dlatego konkurs „Lider dostępności priorytetowych branż” jest dla nas bardzo ważny ”

– wskazuje wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

O konkursie

Konkurs MRiT wpisuje się w działanie „Marka dostępności”, będącego elementem rządowego programu „Dostępność plus”. Celem konkursu jest wybranie oraz nagrodzenie najlepszych produktów i usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i/lub wykluczonych społecznie oraz seniorów.
Konkurs promuje produkty i usługi oparte na idei projektowania uniwersalnego, dzięki któremu powstają m.in. urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Poprawiają one komfort życia i pozwalają na możliwie jak największą samodzielność.
W poprzednich edycjach konkursu nagrodzone zostały m.in. krzesło ewakuacyjne FALCON, karuzela integracyjna, urządzenie medyczne bazujące na technologii śledzenia wzroku, układ okresowy pierwiastków z napisami w alfabecie Braille’a oraz szachy dla osób niewidomych i słabowidzących.
Liderzy dostępności priorytetowych branż 2023 roku
Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła TERMA Sp. z.o.o. za ławkę dostępną sensorycznie, która posiada ułatwienia dla osób o różnym poziomie sprawności, w tym także dla użytkowników wózków inwalidzkich.
Tuż za nim uplasowała się Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.Ich AudioMovie to aplikacja na urządzenia przenośne do stosowania w kinach, telewizji oraz podczas festiwali filmowych. Udostępnia ona audiodeskrypcję (AD), czyli słowny opis obrazu przez lektora osobom z ubytkiem wzroku oraz audionapisy (AS) osobom z ubytkiem słuchu i wzroku lub cierpiącym na dysleksję.
Podium zamyka firma MIRAcle Robert Biegański Małgorzata Bauer Sp. J. Stworzyła ona powiększalnik z dwoma ekranami i dwiema kamerami. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba słabowidząca może pracować w taki sam sposób i w niemal takim samym tempie jak osoba pełnosprawna. Rozwiązanie pozwala również uczęszczać osobie słabowidzącej do szkoły czy uczelni.
Ponadto przyznano 2 wyróżnienia. Pierwsze dla P.T. Tanalski za samodzielne konstrukcje i aktywność na wielu wydarzeniach targowych. Drugie trafiło do Instytutu Transportu Samochodowego za zgłoszenie 3 wniosków w konkursie dotyczących Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych , roweru dla osób z dysfunkcjami ruchu oraz proMOVE (wielofunkcyjna nasadka na sprzęt ortopedyczny dedykowany pieszym, poprawiająca komfort przemieszczania się osobom z problemami w poruszaniu się w różnych warunkach pogodowych).


 

Źródło: MRiT