Zmarł prof. Andrzej Stepnowski, twórca systemu satelitarnej nawigacji osób niewidomych w terenie miejskim


W wieku 84 lat zmarł wybitny naukowiec, Profesor Andrzej Stepnowski. Wieść o jego śmierci została oficjalnie potwierdzona przez Politechnikę Gdańską, która opublikowała informację na swojej stronie internetowej w czwartek.
Profesor Stepnowski był postacią niezwykle znaczącą w polskiej i światowej nauce. Absolwent Politechniki Gdańskiej z 1964 roku, związał się z tą uczelnią na całe życie, poświęcając się pracy naukowej i dydaktycznej. Jego wkład w rozwój nauki i technologii był nieoceniony.
W ciągu swojej długiej kariery naukowej pełnił wiele istotnych funkcji na Politechnice Gdańskiej, począwszy od stanowiska inżyniera stażysty aż do profesora zwyczajnego w Katedrze Systemów Geoinformatycznych, którą sam stworzył. Był także kierownikiem zakładu, kierownikiem katedry, dyrektorem laboratorium, prodziekanem wydziału, członkiem Senatu PG oraz prorektorem ds. Nauki.
Profesor Stepnowski był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także cenionym nauczycielem akademickim. Jego osiągnięcia naukowe obejmują szeroki zakres badań, głównie w obszarach geoinformatyki, hydroakustyki i technologii satelitarnych. Jego dorobek naukowy liczy ponad 250 pozycji, w tym dwie monografie.
Jednym z najważniejszych osiągnięć profesora było stworzenie innowacyjnego mobilnego systemu satelitarnej nawigacji dla osób niewidomych w terenie miejskim, znanego jako Mówiące Mapy. Ten projekt, nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Technological Innovation w Brukseli w 2014 roku, jest przykładem jego niezwykłej kreatywności i zaangażowania w rozwiązania społeczne.
Śmierć Profesora Andrzeja Stepnowskiego to ogromna strata dla polskiej nauki i społeczności akademickiej. Jego wkład w rozwój nauki oraz jego pasja i oddanie zostaną na zawsze zapamiętane.


 

Źródło: PG