Hearing the World: Nowa, inteligentna aplikacja od Chińczyków, która ma pomóc niewidomym w codziennym życiu


2 marca Laboratorium Przetwarzania Języka Naturalnego Uniwersytetu Fudan (FudanNLP) poinformowało o zakończeniu prac nad aplikacją opartą na sztucznej inteligencji, nazwaną „Hearing the World” (Słyszenie Świata). Ten inteligentny asystent życiowy został stworzony z myślą o osobach niewidomych i stanowi przełom w dostosowywaniu nowoczesnych technologii do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Aplikacja, wykorzystując zaawansowany wielomodalny model Fudan MouSi, integruje pojedynczą kamerę z zestawem słuchawkowym, umożliwiając przekształcanie obrazów na dźwięk w różnych sytuacjach i otoczeniach. „Hearing the World” oferuje trzy główne tryby działania: Nawigacja Uliczna, Swobodna Eksploracja (przestrzeni takich jak muzea, galerie sztuki i parki) oraz Wyszukiwanie Obiektów.
Ważnym etapem rozwoju aplikacji jest obecna faza testów, które zakończą się jeszcze w marcu. Po udanych próbach zespół planuje uruchomić programy pilotażowe w głównych chińskich miastach.
Uniwersytet Fudan podkreśla, że „Słyszenie Świata” nie tylko umożliwia poruszanie się w przestrzeni publicznej, ale także zachęca do samodzielnego odkrywania miejsc takich jak muzea czy parki. Aplikacja może być również używana do wyszukiwania konkretnych obiektów, co stanowi dodatkową pomoc dla osób niewidomych.


 

Źródło: Technode.com