Makieta dla niewidomych nad Balatonem w Bydgoskich Bartodziejach


Na południowym brzegu Balatonu na Bydgoskich Bartodziejach, niedaleko przystani Klubu Sportowego Zjednoczeni, już dzisiaj, 1 lutego o godzinie 11:00, odbędzie się oficjalne odsłonięcie makiety przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Projekt, zainicjowany w ramach programu „Turystyka BEZ FILTRÓW I BEZ BARIER”, przyniesie nowe możliwości dla zwiedzających i turystów z ograniczeniami wzrokowymi.
Makieta przedstawiająca zbiornik Balaton oraz jego najbliższe otoczenie została stworzona w sposób specjalnie przystosowany do potrzeb osób niewidomych. W jej wykonaniu zastosowano oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz charakterystyczne faktury, które ułatwią orientację w przestrzeni. Autor projektu, Paweł Czyż, student Politechniki Bydgoskiej, zatroszczył się o oddanie realistycznego charakteru otoczenia, nawiązując do lokalnej zabudowy.
Inicjatywa powstała z pomysłu Piotra Weckwertha, prezesa Fundacji „Nad Rzeką” i twórcy bloga „Turystyka BEZ FILTRÓW”. Makieta jest rezultatem projektu „Turystyka BEZ FILTRÓW i BEZ BARIER”, realizowanego przez Fundację Krzewienia Kultury i Turystyki „Nad Rzeką” przy wsparciu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


 

Źródło: UM Bydgoszcz