Wrocław: Makieta historycznego osiedla przy ul. Gazowej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zakończył realizację projektu nr 55 WBO 2021 o nazwie „Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera”. Efektem prac jest udostępnienie historycznej makiety, której pełny urok można podziwiać od 28 grudnia 2023 roku.
Projekt rozpoczął się od stworzenia Studium Architektoniczno-Urbanistycznego dla osiedla Tarnogaj we Wrocławiu. Profesor Rafał Eysymontt wraz z zespołem z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadził analizę zgromadzonych materiałów, co pozwoliło na precyzyjne odwzorowanie przemian urbanistyczno-architektonicznych na makietę.
Makieta obejmuje wiele fascynujących elementów, takich jak wioska archiwalna, osiedle gazowników, oraz obiekty związane z gazownią. Szczególną uwagę zwracają dwa szczegółowo przedstawione budynki – zbiornik na smołę autorstwa Matthiasa Wirtza oraz narożny budynek przy ul. Tarnogajskiej/ul. Gazowej, według projektu Augusta Wilhelma Hogreve’go.
Elementy makiety zostały podzielone na niezachowane, takie jak wioska ukazana na przełomie XVIII i XIX w. oraz obrzeżna zabudowa kwartału przy ulicach Klimasa, Gazowej i Ziębickiej, a także zachowane, takie jak obiekty gazowni czy zabudowa przy ulicach Kamienieckiej i Ząbkowickiej z różnych okresów historycznych.
Makieta wykonana jest z materiałów najwyższej jakości, takich jak stal nierdzewna malowana proszkowo, co pozwala na wyróżnienie różnych etapów rozwoju urbanistyczno-architektonicznego. Stal Corten została wykorzystana do reprezentowania terenów upraw rolniczych. Elementy makiety są solidnie zamocowane na kotwy chemiczne.
Projekt nie zapomina również o osobach ze szczególnymi potrzebami. Wysokość makiety umożliwia łatwe zbliżenie się do niej osobom poruszającym się na wózkach ortopedycznych. Dodatkowo, umieszczono tablice informacyjne z zastosowaniem alfabetu Braille’a, a także tablice historyczne wyposażone w kody QR umożliwiające odsłuchanie lub powiększenie tekstu.
Makieta to jedno z ostatnich etapów szerszego projektu urządzania zieleni na osiedlu Tarnogaj. Pierwszy etap obejmował zagospodarowanie terenu, w tym układ komunikacyjny, małą architekturę, nasadzenia drzew i roślin. Drugi etap, zakończony udostępnieniem makiety, skupiał się na postumencie, pergolach oraz tablicach historycznych.
Profesor Rafał Eysymontt z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że to dzięki inicjatywie mieszkańców udało się stworzyć model, który stanowi historyczne opracowanie dziejów osiedla.
Jędrzej Jankowiak z MCW STUDIO, odpowiedzialnego za produkcję makiet, wyjaśnia, że proces tworzenia makiety przebiegał etapami, obejmując opracowanie historyczne, wydruk modelu w 3D, a następnie wykonanie ostatecznej wersji ze stali.
Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Jacek Mól, zaznacza, że mimo nietypowego charakteru zadania, cieszy się z oryginalności projektów, które zdobywają uznanie mieszkańców, tak jak wcześniejsze inicjatywy, m.in. Mamut czy plac zabaw w formie średniowiecznej warowni.


 

Źródło: Rzecznik Prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu