All_Aboard – aplikacja na smartfony pomaga osobom niewidomym w znajdowaniu przystanków autobusowych


Mikronawigacyjna aplikacja na smartfony, stworzona przez zespół badawczy z Mass Eye and Ear, oferuje pomoc osobom niewidomym lub niedowidzącym w odnajdywaniu przystanków autobusowych.
Aplikacja, o nazwie All_Aboard, korzysta z zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI) opartej na głębokiej sieci neuronowej, szkolonej na około 10 000 zdjęciach przystanków autobusowych zebranych w danym mieście lub regionie.
Aktualne systemy GPS zapewniają makronawigację do planowania tras używając transportu publicznego, ale mikronawigacja, czyli precyzyjne lokalizowanie przystanków i celów, pozostaje wyzwaniem dla osób niewidomych i niedowidzących. W odpowiedzi na to wyzwanie, zespół badawczy opracował aplikację All_Aboard, przeznaczoną do współpracy z głównymi systemami GPS, skupiającą się na poprawie mikronawigacji.
Aplikacja używa aparatu telefonu do wykrywania znaków ulicznych z odległości 30 do 50 stóp, a następnie wykorzystuje dźwiękowe wskazówki, kierując użytkownika w kierunku celu. To innowacyjne podejście pozwala znacznie zwiększyć skuteczność lokalizacji w porównaniu do popularnej aplikacji Google Maps.
W badaniu przeprowadzonym w otoczeniu miejskim (Boston) i podmiejskim (Newton, Mass.), 24 osoby z dysfunkcją wzroku używały All_Aboard wraz z Google Maps, aby nawigować trasą składającą się z 10 przystanków autobusowych. Wyniki badania mierzone były pod kątem błędu lokalizacji i wskaźnika udanej lokalizacji. Okazało się, że All_Aboard osiągnęła imponujący wskaźnik sukcesu na poziomie 93%, podczas gdy Google Maps uzyskało jedynie 52%.
Warto zauważyć, że średnia odległość błędu z Google Maps wynosiła 6,62 metra, podczas gdy z All_Aboard zaledwie 1,54 metra. To oznacza, że użytkownicy aplikacji All_Aboard są znacznie bliżej przystanków autobusowych, co zwiększa ich szanse na skuteczne dojście do celu.


 

Źródło: Disabled-world.com