NARZĘDZIOWNIK TEATRU: Usłyszeć taniec. Audiodeskrypcja spektakli tanecznych i tłumaczenie międzyzmysłowe

Termin i miejsce wydarzenia:
23.11.2023 (czwartek), godz. 17:00
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Sala im. Heleny Modrzejewskiej)
ul. Jagiellońska 5
31-010 Kraków
Wstęp: 30 zł. Rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacja@stary.pl


 

Audiodeskrypcja tańca jest uważana za jedną z najtrudniejszych. Na audiodeskryptora czeka wiele wyzwań i pytań. Jak precyzyjnie nazwać to, co dzieje się z ciałami osób tańczących? Co właściwie tancerze lub performerzy robią, kiedy wykonują konkretny ruch?  Jak opisać jakość i kierunek ruchu w
sposób dostępny dla osób bez znajomości terminologii tańca? Jak o tańcu opowiedzieć osobom niewidomym od urodzenia?  I wreszcie: jak w tekście przekazać skojarzenia i emocje wywołane przez obrazy tak, aby niewidomym odbiorcom zostawić przestrzeń na własną interpretację?
Osoby uczestniczące w warsztatach poznają podstawy tworzenia audiodeskrypcji do spektakli tanecznych. Porozmawiamy o różnych rodzajach audiodeskrypcji: tradycyjnej, autorskiej, zintegrowanej i poetyckiej. Uczestnicy wezmą udział w działaniach twórczych, w których odkryjemy potencjał audiodeskrypcji jako narzędzia dramaturgii. Zaangażujemy się w tłumaczenie międzyzmysłowe. Spróbujemy wizualność tańca tłumaczyć na inne zmysły. Poruszymy także wątek badania potrzeb odbiorców oraz włączania osób z niepełnosprawnością wzroku w proces twórczy.