Łódź na Europejskim Podium Dostępności: Finalistka Access City Award 2024

W dniu 1 grudnia 2023 roku Komisja Europejska uhonoruje najbardziej dostępne miasta w ramach nagrody Access City 2024. Spośród 32 miast ubiegających się o to wyróżnienie, Łódź (Polska), Saint-Quentin (Francja), San Cristóbal de La Laguna (Hiszpania), South Dublin County (Irlandia) i Tübingen (Niemcy) zostały wybrane jako finaliści.
Te miasta nie tylko prezentują najlepsze praktyki, ale także podkreślają swoje zobowiązanie do zapewnienia dostępności życia miejskiego dla wszystkich obywateli, w tym osób z niepełnosprawnościami i starszych mieszkańców. Obejmuje to nie tylko środowisko architektoniczne, ale także transport publiczny, obiekty i usługi, a także technologie informacyjne i komunikacyjne.
Wiceprzewodnicząca ds. Wartości i Transparentności, Věra Jourová, podkreśliła, że dostępność to kluczowy krok w kierunku równości, zapewniający każdemu taki sam poziom wolności i autonomii. Dodała, że ważne jest uznanie zaangażowania miast w usuwanie barier oraz wspieranie inicjatyw i najlepszych praktyk, aby uczynić życie miejskie w Europie dostępnym dla wszystkich obywateli.
Komisarz ds. Równości, Helena Dalli, zaznaczyła, że miasta w całej Unii Europejskiej zobowiązane są do usuwania barier i tworzenia prawdziwie dostępnych przestrzeni miejskich dla wszystkich. Wspomniała również, że miasta podejmują wyzwania związane z transformacją cyfrową i ekologiczną, a nagroda Access City docenia te, które priorytetowo traktują dostępność, dbając o jakość życia wszystkich mieszkańców.
Zwycięzcy nagrody Access City Award 2024 zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród 1 grudnia 2023 roku, która będzie transmitowana na żywo podczas konferencji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Ceremonia będzie zawierać międzynarodową interpretację języka migowego, audiodeskrypcję i napisy w języku angielskim.
Nagroda Access City została przyznana po raz pierwszy w 2010 roku, aby promować inicjatywy dostępności w europejskich miastach oraz zwiększyć świadomość, że dostępne przestrzenie – zarówno fizyczne, jak i wirtualne – są kluczowym krokiem w kierunku równości. Inicjatywa ma na celu inspirowanie miast do dzielenia się innowacyjnymi praktykami, zachęcając do tworzenia przestrzeni miejskich dostępnymi dla wszystkich obywateli.
Pośród wcześniejszych zwycięzców tej prestiżowej nagrody znaleźli się między innymi Skellefteå (Szwecja), Luksemburg, Jönköping (Szwecja), Warszawa (Polska), Breda (Holandia), Lyon (Francja), Chester (Zjednoczone Królestwo), Mediolan (Włochy), Borås (Szwecja), Göteborg (Szwecja), Berlin (Niemcy), Salzburg (Austria) i Ávila (Hiszpania).


 

Źródło: materiały nadesłane