Poznań: Miasto z szansą na podium w konkursie Access City Award

Miasto Poznań znalazło się w ścisłym finale sześciu kandydatów do nagrody Access City Award. To wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską miastom, które dbają o dostępność usług dla wszystkich, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.
Access City Award to nagroda przyznawana przez Komisję Europejską. Trafia do miast, które są dostępne, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą ją dostać miasta, które cały czas podnoszą jakość życia swoich mieszkańców i dbają o to, by każdy miał taki sam dostęp do usług publicznych.
Nagrodę przyznano po raz pierwszy w 2010 r., aby podnieść świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz propagować inicjatywy na rzecz dostępności w europejskich miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. To coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by osoby niepełnosprawne w całej UE mogły w równej mierze uczestniczyć w życiu miasta. Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz ma konkretne plany na dalszy rozwój.
– To duże wyróżnienie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się, że nasze miasto znalazło się w ścisłym finale tak prestiżowego konkursu. Poznań z roku na rok staje się coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Przy projektowaniu każdej inwestycji bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców o obniżonej sprawności ruchowej, a usługi publiczne dostosowujemy tak, by mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.
W tym roku na konkurs wpłynęło 50 zgłoszeń. Spośród nich wybrano 6 miast, które trafiły do ścisłego finału. To Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Jönköping (Szwecja), Komotini (Grecja), oraz Poznań i Gdynia.
Gala wręczenia nagród – w tym roku całkowicie online – odbędzie się 1 grudnia 2020 r., podczas ceremonii ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu. Będzie ją można śledzić na profilach społecznościowych Komisji Europejskiej i na kanale You Tube. Gala będzie tłumaczona m.in. na j. polski oraz międzynarodowy język migowy.


 

Źródło: UM Poznań / Mir.org.pl