Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na sportowca roku #Guttmanny2023

Już od 20 października rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do 5. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023. To wyjątkowe wydarzenie sportowe, które ma na celu uhonorować najwybitniejsze postaci w polskim paraolimpizmie. Plebiscyt jest okazją do docenienia sportowców, trenerów, organizacji, wydarzeń i drużyn, które wyróżniają się w świecie sportu osób niepełnosprawnych.
Plebiscyt nosi nazwę #Guttmanny2023 na cześć Sir Ludwiga Guttmanna, twórcy igrzysk paraolimpijskich.
Nagrody przyznawane w ramach plebiscytu to statuetki imienia tego wybitnego lekarza, wykonane z brązu i zaprojektowane przez Andrzeja Renesa. Warto dodać, że w tegorocznym Plebiscycie po raz pierwszy będzie nagrodzona również drużyna roku, co stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania kolektywnych osiągnięć.
Pierwszy etap Plebiscytu trwa do 3 listopada, podczas którego można zgłaszać kandydatury. Następnie Kapituła Plebiscytu wybierze nominacje w czterech kategoriach: sportowiec, trener/trenerka, organizacja sportowa, wydarzenie sportowe oraz drużyna roku. Ostateczna rywalizacja o zwycięstwo w Plebiscycie rozegra się w trzecim etapie, który rozpocznie się 17 listopada. Wyniki zostaną ogłoszone na gali finałowej #Guttmanny2023, która odbędzie się 4 grudnia 2023 roku.
Zeszłorocznym laureatem Plebiscytu był Szymon Sowiński, reprezentant ZSR Start Zielona Góra. Po odebraniu nagrody, Szymon Sowiński podziękował Kapitule za zauważenie jego sukcesów oraz sponsorom za wsparcie. W swojej przemowie podkreślił znaczenie wsparcia ze strony swojej żony i wszystkich osób zaangażowanych w jego sukcesy. Sportowcy docenili także głosy oddane na ich rzecz oraz zaangażowanie trenerów, które przyczyniło się do osiągnięcia sukcesów w swoich dyscyplinach.
Organizatorem Plebiscytu #Guttmanny2023 jest Polski Komitet Paraolimpijski, a wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad plebiscytem objął Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, a patronem medialnym jest Polskie Radio.


 

Źródło: PKPar