Dziś ponad 5 milionów Profili Zaufanych traci ważność. Pozostały ostatnie godziny na ich przedłużenie. Dowiedz się, jak to zrobić

Wszyscy posiadacze Profilu Zaufanego wiedzą, jak ważne jest utrzymywanie go w aktualnym stanie. To narzędzie, które pozwala na szybkie i bezpieczne załatwianie wielu spraw urzędowych online. Dla wielu z nas jest to kluczowa część naszej tożsamości w świecie internetowym. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z terminami jego ważności i dokonywać koniecznych przedłużeń.
Podczas pandemii COVID-19 wiele rzeczy uległo zmianie, a to dotyczyło również Profilu Zaufanego. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego ważność profilu była automatycznie przedłużana, aby ułatwić obywatelom dostęp do niezbędnych usług online. Teraz, gdy sytuacja epidemiczna uległa poprawie i stan zagrożenia został odwołany, nadszedł czas, aby zadbać o swoje konto Profilu Zaufanego samodzielnie.
Jeśli jesteś użytkownikiem Profilu Zaufanego, już teraz lub wkrótce otrzymasz SMS z ważną informacją. Będzie ona zawierać przypomnienie o konieczności przedłużenia ważności profilu przed 31 października 2023 roku. Standardowo ważność profilu wynosi 3 lata, jednak podczas pandemii była ona automatycznie przedłużana. Teraz to zadanie spoczywa na Tobie, aby dokonać przedłużenia ważności Profilu Zaufanego i nadal korzystać z jego wielu przywilejów.
Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany zobaczysz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii,” to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu. Dlatego ważne jest, aby działać szybko i przedłużyć ważność profilu na własną rękę. Można to zrobić jeszcze dzisiaj do północy.
Aby to zrobić, wystarczy wykonać kilka prostych kroków online:

  1. Zaloguj się na stronie pz.gov.pl.
  2. W prawym górnym rogu zobaczysz swoje dane i niebieską strzałkę. Rozwiń menu pod strzałką i wybierz opcję „Profil zaufany.”
  3. W sekcji „Szczegóły profilu” wybierz opcję „Przedłuż ważność lub zmień dane,” a następnie kliknij „Dalej.”
  4. Zobaczysz okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdź je lub edytuj, jeśli się zmieniły.
  5. Otrzymasz SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi. Wpisz je w odpowiednie pola i wybierz „Dalej.”

Po poprawnym wprowadzeniu kodów autoryzacyjnych, zobaczysz potwierdzenie przedłużenia ważności Profilu Zaufanego o kolejne 3 lata. Otrzymasz również e-mail z oficjalnym potwierdzeniem operacji.
Pamiętaj, aby przed wylogowaniem się z Profilu Zaufanego znaleźć swoją nazwę użytkownika, ponieważ przyda Ci się ona podczas kolejnego logowania.
Warto również wiedzieć, że po przedłużeniu ważności Profilu Zaufanego, może zniknąć jego powiązanie z kontem bankowym, jeśli takie powiązanie istniało. Po przedłużeniu ważności logować się będziesz za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail, a metoda autoryzacji logowania może ulec zmianie na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel.
Dla tych, którzy zapomnieli swoich danych do logowania, istnieją odpowiedzi w sekcji „Pytania i odpowiedzi,” gdzie można dowiedzieć się, jak odzyskać swoje dane.
Pamiętaj, że Profil Zaufany to klucz do wielu usług online, dlatego nie zaniedbuj jego ważności. Zadbaj o to, aby Twój Profil Zaufany był zawsze aktualny i gotowy do korzystania z niego w celu załatwiania ważnych spraw online. Dzięki tym krokom, możesz uniknąć niepotrzebnych komplikacji i utrzymać swoje dostępy w doskonałej kondycji.