Pszemarsz „Widzialni – niewidzialni odblaskowa Tyniecka z udziałem krakowskich policjantów

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uczestniczyli w przemarszu „Widzialni – Niewidzialni Odblaskowa Tyniecka”, organizowanym wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi pieszych i kierujących na zalety noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach.
24 października br. funkcjonariusze krakowskiej drogówki uczestniczyli w przemarszu dzieci i opiekunów z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ulicy Tynieckiej w Krakowie. Celem przedsięwzięcia było zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach i uświadomienie, że odblaski powinny nam towarzyszyć szczególnie po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności.  Właśnie dzięki nim pieszy jest lepiej widoczny dla innych kierujących, a tym samym bardziej bezpieczny.
Dzieci i młodzież w asyście policjantów, dbających o ich bezpieczeństwo, przeszły ulicami miasta z centrum, ulicą Tyniecką w kierunku Bulwarów, następnie mostem Dębnickim do Smoczej Jamy, i przechodząc przez most Grunwaldzki wróciły do placówki.
Podopieczni podczas przemarszu rozdawali przechodniom elementy odblaskowe. Akcja kierowana była do wszystkich mieszkańców, także kierowców, aby zwrócić uwagę na problem ograniczonej widoczności pieszych. Przedsięwzięcie zyskało duże zainteresowanie i aprobatę przechodniów, którzy chętnie przyjmowali odblaski wręczane przez dzieci.
Kierowcy powinni zachować dużą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych, ponieważ osoby przechodzące przez jezdnię, czasem ze względu na swoje ograniczenia zdrowotne, nie zawsze mają możliwość zobaczenia nadjeżdżającego pojazdu.
Hasło „Widzialni – Niewidzialni” miało dodatkowe znaczenie w tej akcji, ponieważ właśnie dla uczestników przemarszu to inni byli niewidzialni.


 

Źródło: Policja Małopolska