Fundacja Nie Widząc Przeszkód rusza z kampanią „Widzialni (Nie Widzialni)”

Długotrwała izolacja oraz konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiły, iż sytuacja osób z niepełnosprawnością narządu wzroku uległa diametralnej zmianie. Otaczający je świat, na którego poznanie przyszło spędzić im często wiele lat, stał się zupełnie inny w zaledwie kilka tygodni. Z pewnością przez długi czas – o ile w ogóle – nie wróci on do stanu sprzed pandemii. Prędzej czy później społeczeństwo zaakceptuje zmiany i przejdzie nad nimi do porządku dziennego – co jednak z jego niewidomymi i słabowidzącymi członkami?
Nowa rzeczywistość rzuca nowe wyzwania. Czynności dnia codziennego przestają być oczywistością. Poznany zmysłami dotyku, słuchu i zapachu świat nagle staje się niedostępny, tym samym osoby z dysfunkcją wzroku zmuszone są do wypracowania nowych metod radzenia sobie w znanych im do tej pory sytuacjach.
Choć rząd od kilku tygodni zdejmuje kolejne obostrzenia oraz limity, to pewnym jest, iż wciąż obecny w społeczeństwie lęk przed zarażeniem siebie lub innych nie pozwoli ludziom na pełną swobodę wchodzenia w interakcje. Dla osób z dysfunkcją wzroku to kolejny cios, bowiem to właśnie ta grupa często bardzo mocno uzależniona jest od wsparcia ze strony osób trzecich.
Robiąc zakupy, spiesząc na autobus, czy będąc w drodze do lekarza nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż wokół nas są osoby, dla których owe czynności wymagają pełnego skupienia – liczą każdy krok, analizują każdy szmer, nie mogą pozwolić sobie choćby na moment dekoncentracji. To właśnie one bardzo często potrzebują czyjejś pomocnej dłoni.
Właśnie dlatego Fundacja Nie Widząc Przeszkód rusza z kampanią „Widzialni (Nie)widzialni”, której celem jest pokazanie, iż tak naprawdę każdy z nas może stać się czyimiś oczami!
Swoje wsparcie dla kampanii zadeklarowały osobistości ze świata mediów, sportu, kultury oraz sztuki. To właśnie one w ciągu najbliższych tygodni będą zachęcać do włączenia się w pomoc osobom z dysfunkcją wzroku.
W ramach projektu Fundacja Nie Widząc Przeszkód zaplanowała wiele działań. To właśnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku przygotowała pakiety ochrony osobistej, w których znajdą się między innymi maseczki oraz kieszonkowe żele antybakteryjne. Ponadto każdy, kto na skutek długotrwałej izolacji będzie czuł potrzebę przypomnienia sobie dawno nieuczęszczanej trasy, będzie mógł skorzystać z pomocy nauczyciela orientacji przestrzennej. W ramach wsparcia bezpośredniego, osoby niepełnosprawne wzrokowo będą mogły liczyć także na wsparcie psychologa oraz pracownika socjalnego.
Wszystkie osoby, które czują potrzebę skorzystania z tych właśnie form pomocy Fundacja zachęca do kontaktu pod adresem kontakt@niewidzacprzeszkod.pl.


 

Źródło: niewidzacprzeszkod.pl