Zaćmienie słońca przez dźwięki: Urządzenie Lightsound Project umożliwia niewidomym uczestnictwo w spektaklu natury

Zaćmienie słońca jest jednym z najbardziej spektakularnych widowisk natury. Jednak dla osób niewidomych lub niedowidzących, to wyjątkowe doświadczenie było dotąd niedostępne. Teraz dzięki innowacyjnemu urządzeniu Lightsound Project, osoby te mają szansę na pełne uczestnictwo w tym niezwykłym zjawisku zaćmienia słońca.
Projekt Lightsound to wspólna inicjatywa Uniwersytetu z San Antonio w Texasie oraz Uniwersytetu Harvarda, którego celem jest stworzenie urządzeń pozwalających osobom niewidomym i niedowidzących doświadczyć zaćmienia słońca za pomocą dźwięku.
Urządzenie Lightsound Project jest wyposażone w zaawansowane czujniki światła, które reagują na zmiany natężenia promieni słonecznych. Gdy promienie słoneczne docierają do Ziemi z całą mocą dźwięk przypomina brzmienie fletu, ale w miarę zaćmienia, kiedy księżyc zasłania słońce, dźwięk staje się coraz bardziej matowy, przechodząc w zakres dźwięków przypominających klarnet. W momencie całkowitego zaćmienia słyszalny jest niski stukot. To przeżycie dźwiękowe od fletu do klarnetu, aż do stukotu, umożliwia osobom korzystającym z tego urządzenia w pełni zarejestrować zaćmienie słońca.
Allyson Bieryla, astronom z Uniwersytetu Harvarda, podkreśla, że dla osób niewidomych możliwość uczestniczenia w wydarzeniach astronomicznych, takich jak zaćmienie słońca, jest niezwykle ważna. Dzięki urządzeniom Lightsound Project, ta grupa społeczna może teraz być uwzględniana już przed samym wydarzeniem, a nie dopiero po jego zakończeniu.
W ramach projektu Lightsound przeprowadzono warsztaty na wielu uniwersytetach, włączając w to Uniwersytet w Austin, Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet w Arizonie. W ramach tych warsztatów studenci i pracownicy Uniwersytetu w San Antonio mieli okazję nauczyć się montażu urządzeń, które zostaną przekazane lokalnym organizacjom wspierającym osoby niewidome.
San Antonio i obszar Hill Country mają niezwykłe szczęście, ponieważ będą mieli okazję zobaczyć aż dwa zaćmienia słoneczne w ciągu sześciu miesięcy. Pierwsze z nich, zaćmienie słoneczne pierścieniowe, nastąpi 14 października 2023 roku, a drugie, zaćmienie słoneczne całkowite, 8 kwietnia 2024 roku.


 

Źródło: NASA.gov