Wlewała żrący płyn do swoich oczu, bo od lat marzyła o tym, by być niewidomą

Niesamowita historia Jewel Shuping z Północnej Karoliny porusza serca i budzi zdumienie. Kobieta, która cierpi na rzadkie zaburzenie tożsamości cielesnej, postanowiła zrealizować swoje najbardziej niestandardowe marzenie – stracić wzrok. Jej fascynacja życiem jako osoby niewidomej zaczęła się już w dzieciństwie i doprowadziła ją do drastycznych kroków, które obiegły światową prasę. Oto niezwykła historia Jewel Shuping.

Dzieciństwo i początki fascynacji:

Jewel Shuping już w młodym wieku odczuwała fascynację życiem jako osoba niewidoma. Jej matka opowiedziała jej o tym, że patrzenie na słońce może uszkodzić oczy, co sprawiło, że jako dziecko spędzała godziny obserwując słońce, próbując dostrzec plamy słoneczne i burze słoneczne. W wieku nastoletnim zaczęła nosić okulary przeciwsłoneczne i korzystać z białej laski, choć wciąż miała zdolność widzenia.

Zaburzenie Tożsamości Cielesnej (BIID):

Jewel Shuping cierpiała na rzadkie zaburzenie tożsamości cielesnej, znane jako BIID. To stan, w którym osoby zdolne do normalnego funkcjonowania wierzą, że powinny być niepełnosprawne. Dla Shuping pragnienie utraty wzroku stało się tak intensywne, że postanowiła oszpecić swoje oczy, by stać się niewidomą.

Drastyczny krok w stronę ślepoty:

W 2006 roku Jewel Shuping podjęła niezwykle kontrowersyjny krok, który wstrząsnął opinią publiczną. Znajdując psychologa, który był gotów jej pomóc, zdecydowała się na wlewanie żrącego płynu do swoich oczu. Cały proces był niewyobrażalnie bolesny, a pani Shuping doświadczyła męki, ale przekonana była, że staje się niewidoma.
Mimo prób ratowania jej wzroku przez lekarzy, jej oczy zostały trwale uszkodzone. Jednak efekty całego procesu zajęły około sześciu miesięcy, zanim jej wzrok zaczął całkowicie zanikać. Jej lewe oko wymagało usunięcia z powodu zaawansowanego uszkodzenia, a prawe cierpiało na jaskrę i zaćmę, pozostawiając ją całkowicie niewidomą.
Rodzina Jewel Shuping odrzuciła ją po tym, jak dowiedzieli się, że jej utrata wzroku była efektem czynu podjętego świadomie. Jednak znalazła wsparcie u swojego byłego narzeczonego, który sam jest niewidomy z powodu wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej.
Teraz, jako studentka pedagogiki, Shuping nie żałuje swojej decyzji i marzy o pomaganiu innym osobom niewidomym w prowadzeniu niezależnego życia. Chce także zwiększać świadomość na temat zaburzenia BIID i zachęcać osoby cierpiące na to schorzenie do szukania profesjonalnej pomocy.
Historia Jewel Shuping to niezwykły przypadek, który porusza i budzi liczne kontrowersje. To dramatyczne wydarzenie rzuca światło na rzadkie zaburzenie tożsamości cielesnej i podkreśla wagę pomocy psychologicznej dla osób cierpiących na podobne schorzenia. Jej decyzja o świadomym oszpeceniu własnych oczu na zawsze pozostanie jednym z najbardziej niezwykłych przypadków w historii medycyny i psychologii.


 

Źródło: Bioethicstoday.org