Niedowidzący student Uniwersytetu z Guernsey Pomaga Odkryć Tajemnice VIII-wiecznego Klasztoru

Jeden ze studentów Uniwersytetu z Guernsey, który brał udział w pracach archeologicznych na terenie VIII-wiecznego klasztoru, opowiada o swoim niezwykłym doświadczeniu. Przyłączył się do zespołu archeologów z Uniwersytetu w Reading, który prowadził wykopaliska na obszarze anglosaskiego stanowiska obok kościoła Holy Trinity w Cookham, w angielskim hrabstwie Berkshire.
Pan Charmley, który utracił wzrok w wyniku operacji guza mózgu, podkreśla, że prace te pomogły w odkryciu dowodów na to, że klasztor w Cookham pełnił funkcję ważnego ośrodka życia społecznego i religijnego. Ponadto, miał okazję wspomóc swoich kolegów w zrozumieniu wyzwań związanych z utratą wzroku. Pan Charmley został zdiagnozowany w kwietniu 2021 roku po rutynowej wizycie u okulisty i przeszedł długotrwałe leczenie, obejmujące sześć tygodni radioterapii i dwie operacje.
Mimo utraty wzroku w prawym oku, Pan Charmley nie dał się zatrzymać i wziął udział w praktycznych zajęciach archeologicznych, w tym w wykopaliskach, które trwały od początku sierpnia do minionej niedzieli. Wyjaśnia, że choć może nie dostrzegać subtelnych zmian w kolorze ziemi, które wskazywałyby na obecność artefaktów, potrafi wyczuć różnice w strukturze gleby podczas prac z łopatą.
Pasja Pana Charmleya do historii i przedmiotów pozostawionych przez zwyczajnych ludzi sprawiła, że udział w wykopaliskach był dla niego niesamowitym doświadczeniem. Jego słowa najlepiej oddające radość z odkrywania można porównać do wędkarskiej analogii – godzin ciężkiej pracy, aż w końcu znajdzie się skarb, co jest najlepszym uczuciem na świecie.
Uniwersytet planuje powrócić na to wyjątkowe stanowisko archeologiczne w przyszłym roku, kontynuując swoje badania. To już trzecia wyprawa na to miejsce, a z pewnością nie ostatnia. Dzięki determinacji studentów i naukowców możliwe jest odkrywanie kolejnych fascynujących tajemnic przeszłości.


 

Źródło: BBC.com