Niedowidzący paraolimpijczyk zatrzymał odlot samolotu w ramach protestu klimatycznego

Niedowidzący kolarski paraolimpijczyk z 2012 r. powiązany z pro-ekologiczną grupą Extinction Rebellion wspiął się na dach samolotu British Airways na londyńskim lotnisku City w ramach protestu klimatycznego.
James Brown miał zarezerwowany lot do Amsterdamu. Został wpuszczony w pobliże samolotu jako pierwszy z powodu swojej dysfunkcji wzroku i dzięki temu udało mu się wspiąć na samolot.
Film z jego protestu był transmitowany na żywo na profilu grupy na Facebooku i zakończył się w momencie przybycia strażaków, którzy mieli za zadanie ściągnąć go z kadłuba maszyny.
James w trakcie transmisji powiedział:

„Jestem na szczycie p… samolotu na lotnisku City. Nie nawidzę wysokości. Strasznie się jej boję. Udało mi się dostać na dach. Czuję się tak niepewnie…”

„Chodzi o kryzys klimatyczny i ekologiczny, protestujemy przeciwko bezczynności rządu w sprawie klimatu i załamania ekologicznego. Ogłaszają sytuację kryzysową, a następnie nic nie robią.
„W rzeczywistości idą w przeciwnym kierunku, sankcjonują rozbudowę lotnisk, Heathrow, Bristolu i innych. Nie możemy pozwolić, by tak się stało”.

Potem zauważył nadchodzących strażaków i powiedział: „Oh, nadchodzi bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że zdjęcie mnie stąd nie potrwa zbyt długo, bo to jest tak cholernie przerażające”.
James Brown jest kolarzem paraolimpijskim, który zdobył brązowy medal na igrzyskach paraolimpijskich w 2012 roku w Londynie na kolarskim torze czasowym.
W 2016 roku został wykluczony z uczestnictwa w zawodach sportowych z powodu wykrycia w jego organizmie środków dopingowych.


 

Źródło: metro.co.uk