Aleja gwiazd – Clarence Carter: Niewidomy artysta, który podbił świat muzyki

Clarence Carter urodził się 14 stycznia 1936 roku w Montgomery w stanie Alabama. Od urodzenia był niewidomy z powodu zaćmy.
Jego rodzice, Clarence Sr. i Mary Carter, byli muzykami. Ojciec Cartera grał na gitarze, a matka śpiewała. Carter zaczął interesować się muzyką już w młodym wieku.
W wieku 11 lat Carter został przyjęty do Alabama School for the Blind w Talladega. W szkole uczył się czytać i pisać Braille’em, a także grać na gitarze i śpiewać.
Po ukończeniu szkoły Carter rozpoczął karierę muzyczną. W 1960 roku wydał swój pierwszy singiel, „The Way I Feel”. Utwór ten nie odniósł sukcesu, ale Carter nie zrezygnował z marzeń o muzyce.
W 1968 roku Carter wydał utwór „Slip Away”, który stał się jego pierwszym hitem. Utwór ten dotarł do 32. miejsca na liście przebojów Billboard Hot 100.

Kolejne single Cartera, „Back Door Santa” i „Patches”, również odniosły sukces. Utwór „Back Door Santa” dotarł do 15. miejsca na liście przebojów Billboard Hot 100, a utwór „Patches” dotarł do 1. miejsca na liście przebojów Billboard Hot Country Songs.

W 1986 roku Carter wydał utwór „Strokin'”, który stał się jego największym hitem. Utwór ten dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów Billboard Hot 100 i zdobył nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy R&B Vocal Performance, Male.

Carter wydał ponad 20 albumów studyjnych i sprzedał ponad 40 milionów płyt na całym świecie. Był laureatem wielu nagród, w tym dwóch nagród Grammy.

Ciekawostki z życia Clarence’a Cartera:

  1. Carter był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Betty Carter, z którą miał syna, Clarence’a Jr. Jego drugą żoną była Candi Staton, z którą miał syna, Herberta Deona Wilkersona.
  2. Carter był znany ze swojego humorystycznego stylu śpiewania. Często żartował z siebie i swojej niepełnosprawności.
  3. Carter był także aktywnym działaczem na rzecz osób niepełnosprawnych. W 1986 roku założył Fundację Clarence’a Cartera, która wspiera osoby niewidome i słabowidzące.

Clarence Carter zmarł 10 lipca 2013 roku w Nashville w stanie Tennessee. Miał 77 lat.
Carter był inspiracją dla wielu artystów, zarówno niewidomych, jak i widzących. Jego muzyka była pełna pasji i życia. Był jednym z najwszechstronniejszych artystów muzycznych swoich czasów.


 

Źródło: Wikipedia / AllMusic / Discogs / Billboard