Opaska EyeCan pomaga niewidomym pływakom w bezpiecznym pływaniu

W świecie technologicznych innowacji pojawiło się nowe wsparcie dla osób niewidomych, którzy czerpią radość ze sportu i aktywności wodnych. Izraelski startup, EyeCan, opracował inteligentną opaskę na głowę, która ma pomóc niewidomym pływakom w pokonywaniu przeszkód podczas pływania. Ten wyjątkowy gadżet wykorzystuje wibracje oraz technologię przewodnictwa kostnego, aby dostarczać natychmiastowe ostrzeżenia i zwiększać poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie osób niewidomych w basenie.
Tradycyjnie osoby niewidome pływające mogły borykać się z problemami dezorientacji oraz ryzykiem zderzenia się z przeszkodami w basenie, takimi jak krawędzie. EyeCan postanowiło to zmienić, tworząc opaskę na głowę, która jest wyposażona w kamerę skanującą dno basenu oraz obszar przed pływakiem. Dane te są analizowane przez specjalny procesor umieszczony w opasce, który następnie przesyła ostrzeżenia do dwóch chipów umieszczonych na bokach głowy pływaka. Te chipy wykorzystują technologię przewodnictwa kostnego, co oznacza, że przesyłają wibracje bezpośrednio do ucha wewnętrznego pływaka, informując go w czasie rzeczywistym, gdy zbliża się do przeszkody lub oddala od toru pływackiego.
Co sprawia, że ta inteligentna opaska na głowę jest jeszcze bardziej rewolucyjna? W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak osoba prowadząca pływaka przy użyciu tzw. „tappera”, ten nowy gadżet pozwala osobom niewidomym pływać niezależnie, bez konieczności zewnętrznej pomocy. To ważne, ponieważ niemal jedna trzecia populacji globalnej ma pewne problemy ze wzrokiem, co czyni tę technologię niezwykle istotną.


 

Źródło: Eyecan.tech