Blind tenis: Mistrzostwa świata w Polsce!

Na wielbicieli tenisa ziemnego w każdym wydaniu – czeka nie lada gratka. Wkrótce IBTA World Championships 2023 – mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych i słabowidzących, które w tym roku odbędą się w Polsce. Rozgrywki najlepszych blindtenisistów z całego świata będzie można oglądać w dniach 29.08–3.09.2023 r. na kortach Tennis & Country Club w Giebułtowie pod Krakowem.

Spotkanie mistrzów

W turnieju zmierzą się zawodnicy z: Anglii, Argentyny, Australii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Kolumbii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Pakistanu, Włoch i oczywiście z Polski. Impreza będzie okazją do spotkania się pasjonatów blind tenisa: kibiców, zawodników, trenerów i organizatorów treningów z całego świata, którzy wymienią się doświadczeniami i pomysłami na wspólne działania. Nowością wprowadzoną przez tegorocznych organizatorów mistrzostw będzie pokaz blind tenisa w wykonaniu juniorów. By podkreślić, że biały sport jest dyscypliną dla każdego, finały mistrzostw zaplanowano na 3 września, kiedy w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Tenisa. Wielu zawodników i aktywistów skupionych wokół blind tenisa przyjedzie do Giebułtowa prosto z Birmingham, gdzie właśnie rozgrywane są igrzyska sportów nieparaolimpijskich – IBSA World Games 2023.
Mistrzostwa świata w Giebułtowie organizuje Fundacja Widzimy Inaczej we współpracy z International Blind Tennis Association (IBTA), patronat nad wydarzeniem objęli Polski Związek Tenisowy oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Dyrektorem mistrzostw będzie Katarzyna Strączy – była zawodowa tenisistka, a obecnie trenerka, która otrzymała nagrodę ITF (International Tennis Federation) za organizację turnieju „Giebultow by Head – T. Hatalski Memorial”.

Reguły gry

Zanim blindtenisiści zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne, na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Badania przeprowadzą specjalista okulistyki lek. Dominika Pagacz z Medicus-Med, która na co dzień pracuje jako ordynator Chirurgii Jednego Dnia w Szpitalu św. Rafała w Krakowie, dr Filip Beranek – okulista z Centrum Zrakových Vad z czeskiej Pragi oraz prof. Dunera Rahel Ilako z Kenii, okulistka reprezentująca University of Nairobi. Sprzęt do badań udostępni Fundacji firma ABJ-VISON i Poland Optical.
Na podstawie decyzji okulistów zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tenisa, która jest nieco większa od standardowej, wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału i przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.
Różnica pomiędzy blind tenisem a zwykłym tenisem ziemnym polega również na innej liczbie odbić piłki od ziemi. Gracze zupełnie niewidomi i ze szczątkowym widzeniem mogą poczekać na trzy kozły, tenisiści, którzy widzą trochę lepiej – na dwa, natomiast najlepiej widzący muszą odbić piłkę po pierwszym koźle, jak zawodnicy pełnosprawni. Jest jeszcze kilka innych charakterystycznych szczegółów. Zawodnicy z kategorii B1 (czyli osoby niewidome) grają na najmniejszym polu, a osoby z kategorii B2, B3 i wyżej (w różnym stopniu słabowidzące) – na nieco większym, ale wciąż krótszym niż kort w zwykłym tenisie. Ponadto linie ograniczające pole gry muszą być wykonane z takiego materiału, który jest dobrze wyczuwalny stopą, co ułatwia szybkie określenie swojej pozycji na korcie. Dodatkowo siatka zawieszona jest kilka centymetrów niżej niż w tradycyjnym tenisie. Jednak główne zasady są takie same jak te obowiązujące pełnosprawnych tenisistów – mecz składa się z setów, sety – z gemów, a gemy – z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany piłek.

Gdzie oglądać?

Blindtenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o  zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Rozgrywki będzie można śledzić również przez internet, ponieważ wydarzenie będzie streamingowane.
Link do relacji na żywo zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie internetowej Fundacji Widzimy Inaczej oraz na fanpage’u Widzimy Inaczej na Facebooku. To, co będzie widać na ekranie, zostanie opatrzone komentarzem słownym, by transmisja była również dostępna dla odbiorców z dysfunkcją wzroku. Finały relacjonował będzie komentator Polsatu Sport Tomasz Tomaszewski.
Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/601707358822366/601707358822366/?onload_action=open_invite_flow
Z kolei na YouTube Fundacji https://www.youtube.com/channel/UChY0gMLL4Nj_8PrcgnrTocA można podejrzeć transmisje z innych turniejów blind tenisa oraz materiały z trenigów „Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (projekt realizowany od trzech lat i współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Postęp w dostępności

Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza również na wydarzenie towarzyszące mistrzostwom poświęcone dostępności kultury i sportu oraz popularyzacji technologii druku 3D – „Postęp w dostępności”. Odbędzie się ono 1 września w g. 12.00-14.00 w sali konferencyjnej Tennis & Country Club. Fundacja organizuje ten event w ramach projektu „Postępność”, który realizuje we współpracy z Politechniką Warszawską i firmą ANV Production, dofinansowanego ze środków NCBiR. Wspólnie pracują nad rozwiązaniem, które poprawi dostęp do kultury dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki przygotowywanym w ramach projektu makietom budynków, rzeźb i obrazów w druku 3D mogą oni „zobaczyć”, jak wyglądają niedostępne do tej pory eksponaty muzealne. Podczas konferencji będzie można wziąć udział w dyskusji oraz pooglądać makiety i repliki rzeźb, m.in. kortów tenisowych, łuku triumfalnego, statuetki Oscara, Białego Domu czy pomnika Kopernika.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/601707358822366/601707358822366/?onload_action=open_invite_flow


 

Źródło: materiały nadesłane