Wrocław: Są plany utworzenia pierwszej w kraju Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla niepełnosprawnych

W Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 we Wrocławiu dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami może powstać Szkoła Sportowa bądź Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Swoje wsparcie w pracach nad utworzeniem takiej placówki zadeklarowała wczoraj podczas wizyty we Wrocławiu Danuta Dmowska Andrzejuk, Minister Sportu. Byłaby to pierwsza w kraju Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami.

– Deklaruję pomoc Ministerstwa w tym zakresie. Zachęcam do skorzystania z niej przy tworzeniu planów szkoleniowych dla sportowców. Sport jest jeden, wymaga wielu godzin treningów, ciężkiej pracy i  poświęceń bez względu na to czy jest się osobą pełnosprawną czy nie. Dlatego wspieramy sport osób z niepełnosprawnościami. Z niecierpliwością oczekuję na utworzenie tutaj we Wrocławiu Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami  – komentuje Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

– Sport jest niezwykle istotnym elementem jeśli chodzi o integrację osób z niepełnosprawnościami, sport pozwala uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Daje poczucie przynależności do społeczeństwa, do bycia jego ważną częścią- mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa
Dolnośląskiego, który spotkał się z Minister.

DSOSW nr 13 we Wrocławiu uczy i wspiera dzieci niewidome i słabowidzące z całego Dolnego Śląska. To jedyna taka szkoła w regionie. Oferta Ośrodka daje możliwość kształcenia dzieci kompleksowo, obejmuje szkołę podstawową, liceum, technikum, szkoły branżowe, szkołę policealną oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju. To ważne dla uczniów oraz dla ich rodziców. Ośrodek dysponuje bardzo dobrze przygotowaną bazą sportową, dzięki której uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i doskonalić umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych. Wychowankowie szkoły mogą poszczycić się osiągnięciami sportowymi m.in. I miejsce w kat. Kobiet i II i III miejsce w kat. Mężczyzn  w Mistrzostwach Świata Nordic Walking; I miejsce (zawodnicy pod egidą WKS Śląsk Wrocław) w Klubowych Mistrzostwach Świata Blind Football w Bułgarii czy  III miejsce w Pucharze Polski Goalball.

– Mam nadzieję, że przy pomocy i we współpracy z Ministerstwem Sportu uda nam się stworzyć pierwszą w kraju Szkołę Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje Wicemarszałek.


 

Źródło: Prawo i Sprawiedliwość Wrocław