United jako pierwsza linia lotnicza w USA wprowadza oznaczenia w alfabecie Braille’a na pokładzie swoich samolotów

Linia lotnicza United Airlines stała się pionierem w dziedzinie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, wprowadzając oznaczenia w alfabecie Braille’a do wnętrza swoich samolotów. Dzięki tej inicjatywie miliony podróżnych z zaburzeniami wzroku będą mogły łatwiej i bez pomocy osób trzecich poruszać się po kabinie. United planuje wyposażyć całą swoją główną flotę w te oznaczenia do roku 2026.
Ogłoszenie tej innowacyjnej inicjatywy miało miejsce w czwartek, a przedstawiciele United poinformowali, że już około kilkunastu samolotów zostało wyposażonych w brajlowskie oznaczenia na poszczególnych rzędach i numerach siedzeń, a także wewnątrz i na zewnątrz toalet. To ważny krok w kierunku zapewnienia bardziej dostępnej i przyjaznej podróży dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.
Planowana modernizacja floty w ramach programu United Next, obejmie także wyposażenie już istniejących samolotów w brajlowskie oznaczenia, a także wyposażenie nowych samolotów Airbus, na które linia United złożyła zamówienia. Mark Muren, dyrektor ds. tożsamości, produktu i lojalności w United, wyjawił w wywiadzie, że linia lotnicza szuka również innych sposobów na zwiększenie dostępności, w tym poprzez dodanie nowych funkcji do swojej aplikacji mobilnej, które pomogą klientom w nawigacji po lotniskach.
Linda Jojo, Wiceprezes Wykonawczy i Dyrektor ds. Obsługi Klienta United, podkreśliła, że wiele z nas bierze za pewnik takie codzienne czynności jak znalezienie swojego miejsca na pokładzie samolotu czy dotarcie do toalety. Dla osób z niepełnosprawnościami wzroku może to jednak stanowić wyzwanie. Dodanie oznaczeń w alfabecie Braille’a na pokładzie samolotów znacząco poprawia dostępność i inkluzję dla wszystkich pasażerów.
Ciekawostką jest, że pomysł na wprowadzenie oznaczeń Braille’a w linii lotniczej United powstał w Grupie Zasobów Biznesowych Bridge, w której skład wchodzą osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Grupa ta zdecydowanie opowiadała się za tym rozwiązaniem i wniosła wartościową perspektywę do procesu decyzyjnego.
Władze linii lotniczej United współpracowały również z narodowymi organizacjami reprezentującymi osoby niewidome, aby zapewnić, że wprowadzane zmiany będą jak najbardziej przydatne i korzystne dla podróżnych z niepełnosprawnościami wzroku.
Planowana modernizacja floty do roku 2026 jest wielkim krokiem w przód, jednak Mark Muren zapewnia, że United będzie starało się wprowadzić oznaczenia Braille’a jeszcze szybciej. Ta inicjatywa ma na celu uczynienie podróżowania bardziej dostępnym i komfortowym dla wszystkich pasażerów.
Jednak oznaczenia w alfabecie Braille’a to tylko początek. Linia lotnicza United aktywnie szuka innych sposobów na zwiększenie dostępności. Planowane są także dodatkowe funkcje w aplikacji mobilnej, które pomogą klientom w nawigacji po lotniskach. Ta zaawansowana technologia jest nie tylko użyteczna, ale także elastyczna i może być dostosowywana w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję na potrzeby podróżnych.
United Airlines współpracuje również z Narodową Federacją Niewidomych, Amerykańską Radą Niewidomych oraz innymi organizacjami walczącymi o prawa osób z niepełnosprawnościami, aby zastosować na pokładzie samolotów także inne wskazówki nawigacyjne odczuwalne w dotyku, takie jak powiększone litery, numery i strzałki.


 

Źródło: United Newsroom