Oznaczenia numerów pokoi w alfabecie Braille’a i kody QR. Nowe ułatwienia dla niewidomych w Urzędzie Miasta i Gminy Niepołomice

Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach staje się bardziej dostępny dla niewidomych interesantów. Poza białymi estetycznymi tabliczkami z nazwami referatów i nazwiskami urzędników, pojawiły się oznaczenia numerów pokoi w alfabecie Braille’a i specjalne kody QR.
Nowe oznakowanie to kolejny krok mający na celu przystosowanie budynków Urzędu Miasta i Gminy do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, szczególnie osób niewidomych i niedowidzących. Na ich wykonanie władze miasta otrzymały dofinansowanie z „Programu wyrównywania różnic między regionami III” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Oznaczenie numeru znajduje się bezpośrednio nad klamką, a tam gdzie było to niemożliwe po prawej stronie. Oznaczono też pokoje kodami QR. Po najechaniu na ten kod telefonem komórkowym (smartfonem), urządzenie sczyta go i otworzy stronę internetową z opisem spraw, za które odpowiada dany referat oraz z imionami i nazwiskami osób w nim pracujących.


 

Źródło: UM Niepołomice