Rewolucyjne wynalazki naukowca z Kazachstanu przynoszą ulgę osobom niewidomym na całym świecie

Kazachstański naukowiec Galimzhan Gabdreshov wprowadza rewolucyjne rozwiązania, które znacznie ułatwiają życie osobom niewidomym nie tylko w jego kraju, ale także na całym świecie. Jego innowacyjne pomysły wywołały sensację, umożliwiając niewidomym obywatelom Kazachstanu samodzielne podpisywanie dokumentów, dokonywanie transakcji bankowych oraz wykonywanie innych czynności bez potrzeby pomocy osób trzecich.
Gabdreshov opracował spektakularne rozwiązanie, które pozwala osobom niewidomym podpisywać dokumenty za pomocą specjalnie zaprojektowanej maszyny i plastikowej matrycy. Ta innowacyjna technologia umożliwia osobie z dysfunkcją wzroku umieszczenie swojego podpisu samodzielnie, używając długopisu do wypełnienia otworów w matrycy. To oznacza, że niewidomi mieszkańcy Kazachstanu nie muszą już polegać na pomocy innych osób, gdy chodzi o formalności i transakcje.

„W naszym dziale projektowo-inżynieryjnym stworzyliśmy model i rysunek techniczny tego urządzenia. Gdy otrzymamy odpowiednie wsparcie finansowe, planujemy wprowadzić te urządzenia w dwóch regionach. Mieszkańcy Atyrau będą pierwszymi osobami na świecie, które będą mogły swobodnie umieszczać swoje podpisy, nie doświadczając już żadnych ograniczeń”

– powiedział z dumą Gabdreshov.
Eksperci prawni już potwierdzili możliwość uznania takich podpisów za ważne, co oznacza, że wkrótce niewidomi obywatele Kazachstanu będą mogli podpisywać dokumenty bez potrzeby zaufanego przedstawiciela czy notariusza. Innowacyjne wynalazki Gabdreshova zyskały także zainteresowanie ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów.
Oprócz rewolucyjnej maszyny do podpisywania, naukowiec z Kazachstanu stale doskonali już istniejące urządzenia. Przykładem jest Sezual – urządzenie bio-lokalizacyjne, które przeszło już osiem modernizacji. Ostatnie zmiany sprawiły, że korzystanie z tego urządzenia stało się znacznie łatwiejsze, a użytkownicy mogą teraz kontrolować je zdalnie, dostosowując ostrość, zasięg i częstotliwość rezonansową.
Wynalazki Gabdreshova zostały docenione i nagrodzone nominacją do prestiżowej nagrody Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2020 roku, a także wyróżnione jako czołowe innowacje w Europie.
Jego zaangażowanie w poprawę jakości życia osób niewidomych przyciągnęło także uwagę największej na świecie Texas School for the Blind and Visually Impaired. Szkoła ta zlokalizowana w stolicy Austin, podjęła współpracę z naukowcem i jest gotowa wesprzeć jego wynalazki, zapewniając niezbędny sprzęt i wsparcie finansowe.
Dzięki tym rewolucyjnym wynalazkom naukowca z Kazachstanu, osoby niewidome na całym świecie zyskują nowe możliwości i szanse na samodzielne prowadzenie życia, bez ograniczeń i barier. Jego prace w dziedzinie technologii wspomagających niewidomych zyskały uznanie na międzynarodowej arenie, a ich wpływ na życie osób z wadą wzroku może być nieoceniony.


 

Źródło: Jjtv.kz