Korea: Muzeum Narodowe otwiera wyjątkową Salę „Pięć Zmysłów” Dla Osób Niewidomych

Muzeum Narodowe Korei wychodzi naprzeciw potrzebom osób z wadami wzroku, wprowadzając nowatorską inicjatywę – „Sala Pięciu Zmysłów”. Ta przełomowa ekspozycja o powierzchni 157,54 metra kwadratowego jest dedykowana osobom niewidomym, umożliwiając im niezwykłe doświadczenie sztuki i historii za pomocą wszystkich pozostałych zmysłów. Celem muzeum jest otwarcie tej unikalnej przestrzeni we wrześniu br.
Głównym punktem „Sali Pięciu Zmysłów” są dwa krajowe skarby – statuy Bangasayusang (Bodhisattwa Kontemplacyjny), które zostały ustawione obok siebie. W ramach wystawy stworzono specjalną przestrzeń zatytułowaną „Sala Kontemplacji”, która zdobyła ogromne uznanie odwiedzających od momentu jej otwarcia w listopadzie 2021 roku, przyciągając około miliona osób.
Co sprawia, że ta ekspozycja jest tak wyjątkowa? W przeciwieństwie do tradycyjnych muzealnych pomieszczeń z ostrzegawczymi napisami „Nie dotykaj skarbu”, „Sala Kontemplacji” pozwala osobom niewidomym na swobodne dotykanie i odczuwanie eksponatów. Zamiast prawdziwych skarbów narodowych, umieszczono tam 30 modeli buddyjskich posągów, w tym dwie statuy Bangasayusang w ich pierwotnym rozmiarze i materiale oraz 16 miniatur. Dzięki temu osoby z wadami wzroku mają możliwość wejścia w interakcję z dziełami sztuki i poczucia ich kształtu i faktury.
Aby wzmocnić wrażenia, muzeum specjalnie nasączyło wystawę wyjątkowo przygotowanym kadzidłem, które tworzy atmosferę związaną z naturą. To połączenie dotyku, zapachu i dźwięków zapewnia niesamowite doświadczenie, które ożywia historię i sztukę dla osób z wadami wzroku.
Jest to pierwszy przypadek, kiedy jakiekolwiek muzeum narodowe na świecie urządza stałą ekspozycję dla osób niewidomych. Muzeum Narodowe Korei wzięło pod uwagę głosy 30 osób niewidomych, w tym pana Lee, który pełnił rolę doradcy i recenzenta, aby wspólnie zaprojektować tę przestrzeń. Jego opinia, że dla pełni kontemplacji ważne jest osobiste doświadczenie, bez przewodnika, znalazła odzwierciedlenie w działaniach muzeum. Dlatego też opracowano audioprzewodnik zawierający wskazówki do wystawy oraz opisy eksponatów, dzięki któremu osoby z wadami wzroku mogą samodzielnie cieszyć się bogactwem prezentowanych zbiorów.
Jang Eun-jeong, szefowa działu edukacji w Muzeum Narodowym Korei, wyraziła zdziwienie dowiadując się, że muzea stanowią jedno z najmniej preferowanych miejsc wycieczek dla uczniów niewidomych. Jest to także jedna z przyczyn, dla których powstała wystawa „Sala Kontemplacji”, aby zmienić ten stan rzeczy i sprawić, że muzea staną się bardziej dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Inicjatywa „Sali Pięciu Zmysłów” to krok w kierunku bardziej inkluzywnego podejścia do kultury i sztuki, otwierając nowe horyzonty dla osób niewidomych i podnosząc świadomość społeczeństwa na temat potrzeb osób z wadami wzroku w dziedzinie kulturalnej i edukacyjnej. Otwarcie tej nowej wystawy w muzeum zapowiada się jako doniosłe wydarzenie, które poszerzy horyzonty wszystkich odwiedzających, niezależnie od ich zdolności wzrokowych.


 

Źródło: Donga.com